NIE PAL - NIE TRUJ INNYCH!

Drukuj

  fundusze   wojew   unia

      31 marca 2017 roku w naszej szkole przeprowadzona została niecodzienna akcja edukacyjna pt. „NIE PAL – NIE TRUJ INNYCH!”!, organizowana przez młodzież i dla młodzieży, w ramach projektu pt. Kształcenie kompetencji kluczowych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach”,

 

 

      Palenie wśród młodzieży staje się coraz poważniejszym problemem. Zjawisku temu sprzyja wszystko - koledzy, szkoła, starsze rodzeństwo, rodzice. Naśladując dorosłych, za namową rówieśników, z ciekawości, dla dodania sobie animuszu wielu młodych ludzi zaczyna palić papierosy. Utrwalone w wieku kilkunastu lat przyzwyczajenia do palenia doskwiera często przez całe życie. Stwierdzono bez żadnej wątpliwości, że palenie w młodym wieku stwarza większe zagrożenie niż rozpoczęcie w późniejszym wieku. Dlatego uczniowie z 2 grup szkoleniowych w projekcie postanowili zwrócić uwagę swoim kolegom i koleżankom na szkodliwość palenia papierosów. W szkole ogłoszono konkurs na plakat na temat szkodliwości palenia tytoniu. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac, które 31 marca zostały zaprezentowane w szkole oraz w jej otoczeniu. Nagrody w tym konkursie uzyskały: Dominika Wiecha z 2 smt (1miejsce), Izabela Janikowska z 4 ort (2 miejsce) i Dominika Wąsil z 1 brt (3 miejsce).

    Głównym elementem akcji „antypapierosowej” były prelekcja i warsztaty dotyczące zdrowotnych i prawnych konsekwencji palenia tytoniu.  Prelecje o konsekwencjach zdrowotnych przedstawiła pani Agnieszka Pastuszka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach. O konsekwencjach prawnych naruszania zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych opowiedziała st. sierżant Agnieszka Staryczenkow z Komendy Powiatowej Policji  w Starachowicach.

      Następnie uczestnicy projektu z 3 pmt – Paweł Kiełek, Piotr Kosacki i Sebastian Dąbrowski, pod kierunkiem p. Beaty Grad przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat szkodliwości palenia tytoniu przez młodzież. Warsztaty poprzedził  filmu pt.” Nikotyna – legalny narkotyk”, w którym poznajemy historie różnych ludzi uzależnionych od nikotyny, ich problemy zdrowotne. Ogromne wrażenie wywołał obraz zmian w organizmie człowieka w czasie palenia papierosa, przedstawiony przez naukowców na parze 18-letnich sióstr bliźniaczek, z których jedna już pali nałogowo, druga nigdy nie paliła.

    Po filmie odbyła się dyskusja oraz przygotowano plakaty z argumentami przeciwko paleniu papierosów. Uczestnicy uznali, że tego rodzaju edukacja profilaktyczna powinna być prowadzona przynajmniej raz w semestrze. 

 fotogaleria

 


Copyright 2011. By Hostgator | Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach - Webmaster: Dariusz Leszczyszyn

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

Akceptuję cookies z tej strony.