Na zaproszenie Powiatu Starachowickiego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach w dniach 1-7 września gościła w Polsce 12 osobowa grupa młodzieży z Barskiego College'u Transportu i Budownictwa Narodowego Uniwersytetu Transportu na Ukrainie. Tygodniowy pobyt w Polsce to pierwsze spotkanie młodzieży zaplanowane w ramach projektu: Młodzi, aktywni, kreatywni – polsko-ukraiński dialog kulturowy, finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Rada wspiera projekty, mające na celu rozwijanie bezpośrednich kontaktów i współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu krajów.
Grupa projektowa składa się z dwóch 12-osobowych zespołów uczniowskich z Polski i Ukrainy. Młodzieży towarzyszą nauczyciele, którzy wspierają młodzież w realizacji zaplanowanych działań. Grupie polskiej towarzyszą: Beata Sławińska-Kopyś, Hanna Zapała i Sławomir Gwardyś. Młodzież ukraińską wspierają: Valentina Kibitlewska, Natalia Surma i Wiktor Mackow.
Już pierwszego dnia wymiany nawiązane zostały dobre relacje między polską a ukraińską młodzieżą. Przez cały okres pobytu w Polsce nie było miejsca i czasu na nudę. Każdy dzień spotkania młodzieży przynosił nowe wyzwania. Pierwszym wspólnym działaniem projektowym było opracowanie układu i wspólny taniec tradycyjnego, polskiego poloneza. Efekty krótkich prób można było podziwiać na uroczystej inauguracji roku szkolnego w szkole partnerskiej…. Polonez zaprezentowany przez polsko-ukraińskie pary nagrodzony został gromkimi brawami. Młodzież z Ukrainy powitał osobiście pan Dariusz Dąbrowski – wicestarosta starachowicki, który od początku wspiera realizację projektu: Powiat Starachowicki i Rejon Barski w 2005 roku, podpisały Deklarację o Partnerstwie. Kolejnym krokiem było podpisanie Porozumienia o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Barskim a Powiatem Starachowickim Rzeczypospolitej Polskiej. Celem tej współpracy jest wzajemna promocja powiatów i prezentacja dziedzictwa kulturowego. W ramach współpracy organizowane są wizyty oficjalnych delegacji związane z obchodami polskich i ukraińskich świąt państwowych. Cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi samorządami zaowocowała współpracą pomiędzy szkołami. Uważam, że tylko w ten sposób możemy budować przyjacielskie relacje pomiędzy naszymi narodami. Takiej współpracy nie da się zadekretować w umowach pomiędzy państwami czy samorządami.
Ukraińscy uczniowie zwiedzili Technikum, następnie udali się na wizytę studyjną do Zakładu MAN w Starachowicach. W zakładzie powstają autobusy miejskie MAN i autobusy turystyczne NEOPLAN Premium. Możliwość zwiedzenia zakładu z linią produkcyjną na światowym poziomie, szczególnie docenili uczniowie z Ukrainy, którzy kształcą się w zawodach związanych z mechaniką pojazdów i transportem. Kolejną atrakcją dla Gości była wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Odwiedzających zachwyciły zbiory muzeum: wielki piec, wieża ciśnień, maszyna parowa i wystawa paleontologiczna. 2-dniowy pobyt w Starachowicach zakończył się uroczystą kolacją w Hotelu Senator, w której wzięli udział pan wicestarosta, dyrekcja szkoły oraz kapitanowie z Żeglarskiego Kręgu Starszyzny „Bajdewind” przy ZHP w Starachowicach. Pan Wicestarosta przekazał Gościom z Ukrainy od Zarządu Powiatu drobne upominki i publikację w języku ukraińskim o powiecie starachowickim.
Kolejne dni młodzież spędziła w Polańczyku nad jeziorem Solińskim. 4-dniowe szkolenie żeglarskie zorganizowane na pięciu jachtach było ciekawym wyzwaniem dla młodych adeptów sztuki żeglarskiej. Młodzieży towarzyszyli sternicy ze Starachowic: kapitanowie jachtowi Jan Minda i Józef Minda oraz jachtowy sternik morski Janusz Derlatka. Jezioro Solińskie to 500 000 000 m3 wody, otoczonych „zielonymi wzgórzami” oraz 2 000 000 ton betonu czyli Zaporą Solińską. Młodzież podziwiała malownicze, bieszczadzkie krajobrazy od strony jeziora oraz zwiedziła wnętrze Zapory w Solinie. Poznała mechanikę zapory i procesy jakie w niej zachodzą. Zasada działania zapory, uświadamia jak wielką energię posiada woda. Wiele emocji zapewniła młodzieży wizyta w Parku Linowym w Polańczyku. Każdy mógł wybrać trasę odpowiednią do swoich możliwości i pod czujnym okiem instruktora dotrzeć do celu. Każdego dnia młodzież uczestniczyła we wspólnych zajęciach żeglarskich. Pływając na pięciu jachtach, każda załoga poznawała praktyczne aspekty żeglowania na wodach śródlądowych. Wieczorne debaty tematyczne, śpiewanie szant przy ognisku wypełniały każdy dzień. Dopełnieniem wspólnego, dla większości pierwszego rejsu był chrzest żeglarski w czasie którego Neptun zobowiązał neofitów do znajomości sztuki żeglarskiej oraz przestrzegania tradycji i zwyczajów żeglarskich. Stwierdził ich przydatność do żeglugi śródlądowej, nadał imiona oraz wręczył pamiątkowe dyplomy. Pobyt w Polsce pozostawił niezapomniane wrażenia u wszystkich uczestników spotkania. Już w październiku odbędzie się drugie spotkanie młodzieży, tym razem na Ukrainie. Projekt: „” jest kolejnym krokiem w rozwoju współpracy w ramach Porozumienia o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Barskim a Powiatem Starachowickim Rzeczypospolitej Polskiej. Za największy sukces wymiany, młodzież zgodnie uznaje pełną integrację i już ma pomysły, plany na kolejną wymianę polsko-ukraińską w 2020 roku.