W dniach 10-21 kwietnia 2017 r. po raz pierwszy w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach odbył się Tydzień Kultury Filmowej. Był on zwieńczeniem całorocznych działań skierowanych do uczniów w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy filmowej oraz przygotowania do matury z języka polskiego, w którą edukacja filmowa się wpisuje. Inicjatorami, pomysłodawcami i koordynatorami podjętych działań i projektów byli poloniści p.Justyna Kaczmarczyk i p.Grzegorz Lech, którzy nawiązali współpracę z takimi szacownymi instytucjami jak: Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Filmoteka Szkolna, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Komitet Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Już w październiku 2016r. Rozpoczął się 3-miesięczny Kurs Internetowy Filmoteki Szkolnej, w którym wzięły udział dwie pięcioosobowe grupy uczniów: Kacper Żurowski, Tomasz Frolovs z kl 1 lt, Kinga Łuszczyńska, Wiktoria Surdy, Karolina Różycka z kl 4 lt, Kamila Jarzębak z kl 2 bot, Wojciech Więckiewicz z kl 2 int, Patrycja Grunt, Diana Sadowska i Angelika Woźniak z kl 4 ort. Uczniowie zgłębiali tajniki warsztatu reżysera filmowego, a na zakończenie kursu musieli nakręcić autorską etiudę filmową. Pozytywne ukończenie Kursu zostało potwierdzone przyznanymi przez organizatorów certyfikatami.
17 listopada 2016r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Wzięli w nim udział: Jakub Borowiec, Krystian Pochylski, Artur Wziątek, Eryk Marniak z kl 1 pst, Arkadiusz Styczeń, Karol Grudziecki, Wojciech Płaski, Marcel Jedliński, Paulina Wojteczek z kl1 brt, Iga Szymańska z kl 1 int, Julia Spytkowska, Kamila Jarzębak z kl 2 bot i Karol Maciejczak z kl 3 int. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się podopieczne p. Grzegorz Lecha: Julia Spytkowska, Iga Szymańska i Paulina Wojteczek.
Najintensywniejsze przygotowania, konkursy, prelekcje miały jednak miejsce w kwietniu 2017r. w ramach Tygodnia Kultury Filmowej. Miłośnicy X Muzy filmowej spróbowali swoich sił najpierw w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Filmie, w którego zakres tematyczny wpisywały się takie zagadnienia jak: historia polskiego i światowego kina, polska szkoła filmowa, sylwetka oraz twórczość najwybitniejszego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy oraz problematyka i ekranizacje lektur szkolnych. W konkursie wzięli udział: Aleksandra Wójcik, Łukasz Gębura z kl 1 int, Wiktoria Schab, Tomaz Frolovs z kl 1 lt, Bartosz Dudkiewicz z kl 1 cet, Wojciech Płaski z kl 1 brt, Emil Gierczak, Jakub Borowiec z kl 1 pst, Dawid Lasek, Grzegorz Kordoś z kl 2 int, Arnold Bieluń z kl 2 pmt, Łukasz Kopcioł, Hubert Latała z kl 3 pt. Komisja po sprawdzeniu testu składającego się zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych wyłoniła zwycięzców: I miejsce- Hubert Latała, II miejsce- Łukasz Gębura, III miejsce- Arnold Bieluń.
Kolejnym konkursem, który spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem uczniów klasy 1 brt uczących się w zawodzie technik organizacji reklamy z poziomem rozszerzonym z języka polskiego był Konkurs na plakat o tematyce filmowej. Wzięli w nim udział: Karolina Zarosa, Dominika Wójcik, Dominika Wąsil, Tomasz Świca, Mateusz Gruszczyński,Wiktoria Sikora, Aleksandra Sajnóg, Aleksandra Orczyk, Julia Linek, Daniel Nowara, Marta Kopeć, Joanna Szcześniak. Oto laureaci, którzy pracowali w zespołach dwuosobowych: I miejsce- Marta Kopeć, Joanna Szcześniak, II miejsce- Julia Linek, Daniel Nowara, III miejsce- Aleksandra Sajnóg i Aleksandra Orczyk.
Ciekawym eksperymentem był Szkolny Konkurs na etiudę filmową. Podjęcie takiego wyzwania wymagało niezwykłej kreatywności . Komisja postanowiła wyróżnić i nagrodzić dwóch pomysłowych, młodych reżyserów: Bartosza Garbacza z kl 1 brt i Tomasza Frolovsa z kl 1 lt.
Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród tegorocznych maturzystów, cieszyły się prelekcje i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestniczki Kursu Filmoteki Szkolnej i Olimpiady Wiedzy o Filmie: Angelikę Woźniak z kl 4 ort, Julię Spytkowską z kl 2 bot i Paulinę Wojteczek z kl 1 brt. Prelegentki położyły nacisk na interpretację plakatu filmowego i teatralnego przygotowującą bezpośrednio do matury z języka polskiego. Odnosiły się również do treści lektur. Były to plakaty do ,,Wesela” S.Wyspiańskiego, ,,Lalki” B. Prusa, III cz.,,Dziadów” A.Mickiewicza, filmu ,,Kanał” w reżyserii A. Wajdy. Uczniowie obejrzeli również fragmenty filmu ,,Popiół i diament” z interpretacją sceny finałowej. Z dużym zainteresowaniem poznawali ciekawostki z historii kina polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dokonań twórców polskiej szkoły filmowej i twórczości A. Wajdy. W prezentacjach wzięli uczniowie klas: 4 ort, 4 cet, 4 lt, 3 int i 1 pst.
Nasza szkoła na kilka dni zamieniła się w galerię kinową. Została udekorowana pracami uczniów oraz kolorowymi plakatami filmowymi. Na tablicach informacyjnych pojawiły się ciekawostki z życia i twórczości polskich reżyserów, a zwłaszcza pokazujące ogromny wkład w rozwój polskiej kultury i kinematografii dokonań A. Wajdy.
Tygodniowi Kultury Filmowej przyświecało hasło: ,,Kino ocalające pamięć historyczną” zaproponowane przez Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Mimo, że Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 jest szkołą techniczną dba nie tylko o przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe, ale również o rozwój ich uzdolnień artystycznych.
Dnia 24 kwietnia 2017 roku w sali konferencyjnej odbyło się uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Filmowej, wręczenie nagród, dyplomów, podziękowań. Nagrody wręczyła dyrektor szkoły p. Grażyna Małecka, która podkreśliła pracę, zaangażowanie i kreatywność naszych uczniów i nauczycieli realizujących swoje pasje i zainteresowania artystyczne i humanistyczne.