zobacz film z informacją o zawodzie
Technik mechanik jest zawodem z wieloletnimi tradycjami. Technicy mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i na stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń.
Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle metalowym i maszynowym w przedsiębiorstwach usługowo-naprawczych a także w innych działach gospodarki zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją urządzeń technicznych np. w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie.
Kwalifikacje w zawodzie technik mechanik
MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń.
MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.
Kształcenie zawodowe obejmuje:
- Bezpieczeństwo i higienę pracy
- Podstawy konstrukcji maszyn
- Podstawy sterowania i regulacji maszyn
- Technologię montażu maszyn i urządzeń
- Podstawy technik wytwarzania
- Organizację procesów produkcji
- Działalność gospodarczą w branży mechanicznej
- Język obcy w branży mechanicznej
- Konstrukcje maszyn
- Technologię mechaniczną
- Procesy produkcji
- Techniki wytwarzania
- Miesięczna praktyka zawodowa odbywa się w centrach kształcenia praktycznego i u pracodawcy.
Stanowiska pracy technika mechanika:
- mechanik maszyn przemysłowych
- monter konstrukcji stalowych
- monter konstrukcji lekkich
- operator obrabiarek CNC
- operator maszyn
- konserwator maszyn i urządzeń
- młodszy konstruktor
- młodszy technolog
- inspektor kontroli jakości
- brygadzista
- mistrz produkcji
Zadania zawodowe, do których przygotowywany jest technik mechanik to:
- opracowywanie dokumentacji technicznej i ruchowej produkcji maszyn i urządzeń
- organizowanie obsługi technicznej maszyn i urządzeń
- przyjmowanie do naprawy maszyn i urządzeń i ich części składowych
- planowanie napraw, zaopatrzenia w części zamienne, materiały pędne i smary
- dobieranie technologii naprawy maszyn i urządzeń ogólnego przeznaczenia
- organizowanie i obsługiwanie stanowisk pracy w zależności od rodzaju wykonywanych zadań (stanowiska: ślusarskie, montażowe, kontrolno-pomiarowe)
- przeprowadzanie konserwacji oraz regulacji maszyn i urządzeń w czasie pracy i po naprawach
- organizowanie, wykonywanie i nadzorowanie produkcji, prac montażowych, naprawczych i konserwacyjnych oraz weryfikacji części i zespołów maszyn i urządzeń; wykonywanie prób działania, wykrywanie usterek w maszynach i urządzeniach oraz usuwanie przyczyn wadliwej ich pracy
- sprawdzanie działania montowanych i naprawionych maszyn oraz urządzeń za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych
- wykonywanie rozliczeń kosztów naprawy maszyn, określanie norm czasowych napraw
- organizowanie bezpiecznej pracy w małych grupach pracowniczych, którym powierzono montaż, demontaż, naprawę lub obróbkę części maszyn i urządzeń.
Praktyki i wycieczki zawodowe, współpraca z firmami:
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanik w Technikum Nr 2 w Starachowicach w ramach współpracy z Zakładem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym Perfopol Sp. z o.o. w Starachowicach uczestniczyli i będą uczestniczyć w warsztatach, konferencjach i spotkaniach z pracownikami zakładu w ramach wycieczek zawodowych.
Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w Perfopolu i innych zakładach pracy.
Uczniowie w zakładach pracy poznają technologie i rozwiązania konstrukcyjne z zakresu obróbki plastycznej, obróbki skrawaniem, obróbki erozyjnej, łączenia elementów poprzez spawanie i zgrzewanie – wykonywane na obrabiarkach konwencjonalnych i CNC. Poznanie realnych warunków pracy i doświadczeń zawodowych pracowników jest dla uczniów dopingiem i motywacją do nauki i samokształcenia.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanik odbywali staże zagraniczne w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, w Portugalii w ramach realizowanych przez Technikum Nr 2 projektów: "Kreatywny uczeń - dobry pracownik - A creative student - A good worker" i innych. Odbywając staże zagraniczne posługiwali się językiem angielskim i doskonalili swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim zawodowym.
Technik mechanik jest zawodem z wieloletnimi tradycjami. Technicy mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i na stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń.
Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle metalowym i maszynowym
w przedsiębiorstwach usługowo-naprawczych a także w innych działach gospodarki zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją urządzeń technicznych np. w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie.
ZDOBĄDŹ ZAWÓD TECHNIK MECHANIK
Technicy mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników, ponieważ przemysł maszynowy należy dorozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju i innych krajach na świecie.
Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż, w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne oraz narzędzia pomiarowe, skrawające i inne.
Technicy mechanicy są zatrudniani w sferze produkcyjnej i usługowej, głównie na stanowiskach średniego nadzoru technicznego. Najczęściej są zatrudniani na stanowiskach związanych z: obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych, montażem maszyn, kontrolą techniczną, organizacją i nadzorowaniem prac, konserwacją i naprawą eksploatowanych maszyn, organizowaniem zaopatrzenia i zbytu.
Technicy mechanicy mogą tworzyć własne firmy – produkcyjne lub usługowe w zakresie napraw i projektowania maszyn i urządzeń.
Technik mechanik ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej jest zawodem szerokoprofilowym.
Technicy mechanicy mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych.