Już po raz czwarty obchodziliśmy Dni Technika, imprezę, która na trwałe zagościła w naszej szkole. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2 im Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim propagowanie kształcenia technicznego, rozwój zainteresowań technicznych młodzieży, popularyzacja osiągnięć uczniów w środowisku lokalnym, pokazanie atrakcyjności studiów technicznych, a także promowanie firm, z którymi szkoła od wielu lat współpracuje.
Zgodnie z programem, na uczestników czekało wiele atrakcji, które trwały niemalże przez cały miesiąc. Młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi oraz wycieczkach zawodowych, obejrzeć prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii, brać udział w prelekcjach, szkoleniach, konkursach, warsztatach i pokazach.
Technicy mechanicy i mechatronicy wzięli udział w interesującej, „żywej” lekcji zawodowej w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowo-Handlowym PERFOPOL, a rozmowa z Prezesem Krzysztofem Chają, który, jak co roku, oprowadzał młodych ludzi po halach produkcyjnych, dodatkowo była też lekcją zarządzania, logistyki, spedycji.
Ciekawą formą edukacji zawodowej i jej prężnego rozwoju jest uczestnictwo w targach międzynarodowych, organizowanych w Kielcach czy Nadarzynie. W ramach IV Dni Technika młodzież ZSZ nr 2 kilkakrotnie w nich uczestniczyła. Technicy pojazdów samochodowych poznali oferty wiodących firm zajmujących się technologią obróbki, np. skrawaniem czy laserowej, spawalnictwa, wykorzystania druku 3D podczas STOM-LASER, CONTROL-LASER, PNEUMATICON, na Targach ENEX Kielce 2017 byli technicy elektrycy i mechatronicy, zaś technicy informatycy byli na Targach – Druk 3D. Przyszli adepci logistyki i spedycji gościli w Centrum Targowo-Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie podczas Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki.
Od czterech lat w Dni Technika odbywają się też pokazy fizyczne. Zjawiska z różnych działów, tej jakże ciekawej dziedziny, demonstrowali pracownicy naukowi wydziału mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu – dr Tadeusz Kaczor i mgr Michał Gawroński.
Od początku organizowanych przez Stowarzyszenie Dni Technika towarzyszy szkole Politechnika Świętokrzyska, która chętnie włącza się w różne działania . Nie mogło więc zabraknąć jej i w tym roku. 20 kwietnia pracownicyPŚ podczas warsztatów zaprezentowali młodzieży zestaw pomiarowy firmy KISTLER oraz łazika marsjańskiego zespołu IMPULS, uczestniczącego wielokrotnie w zawodach European Rover Challenge.
Po raz drugi szkoła gościła pracowników DaWanda Polska z Warszawy, którzy dla klas w zawodzie technik organizacji reklamy zorganizowali warsztaty na temat związków jakości prezentacji produktów a sprzedażą w Internecie.
Odbyły się również pokazy dronów, a przedstawiciel firmy AVIALABS – Michał Heidrich zapoznał młodzież z możliwościami zastosowania ich w różnych branżach, np. budownictwie, energetyce, reklamie czy geodezji.
Niesłabnącym zainteresowaniem, jak co roku, cieszyły się warsztaty z żeglarstwa, przeprowadzone przez przedstawicieli Żeglarskiego Kręgu Starszyzny „Bajdewind” – Jana Mindę i Pawła Kuśmierczyka oraz warsztaty z krótkofalarstwa zorganizowane przez prezesa SK Krótkofalarstwa Stanisława Bechera.
Tradycją Dni Technika w ZSZ nr 2 stały się spotkania z absolwentami, którzy jako dojrzali fachowcy, dobrzy specjaliści chętnie dzielą się swoja wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami, przyszłymi technikami. W tym roku odwiedził szkołę Rafał Dubno, pracujący w Smart Solutions. To on, jako przedstawiciel Nikon, zaprezentował urządzenia pomiarowe 3D Laser Tracker API.
W dniu 26.04. zakończyły się obchody IV Dni Technika. W uroczystości przygotowanej przez Zarząd Stowarzyszenia, tj. R. Ludwińskiego – Prezesa, B. Sławińską-Kopyś - wiceprezesa, D. Lis – skarbnika, G. Kmiotek - sekretarza oraz członków D. Zielińską-Miśkiewicz, M. Filipczak, L. Kubiczę, oraz członków: J. Kulczugę, M. Sobutę, A. Surowieckiego, wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele i społeczność uczniowska.
Był to też czas podsumowania Szkolnej Ligi Zawodowej, która po raz czwarty wyłoniła najlepszych techników w poszczególnych zawodach. Zwycięzcami zostali: Dominik Dziułka (t. logistyk–2rlt), Andrzej Tomanek (t. spedytor – 2smt), Jakub Lipiec (t. organizacji reklamy – 2rlt), Daniel Bado (t. mechanik – 4pmt), Łukasz Pocheć (t. elektryk – 1cet), Patryk Matysek (t. budownictwa – 3bot), Kacper Piecuch (t. urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – 3bot), Bartosz Borek i Marcin Wróblewski (t. mechatronik – 3smt), Marcel Kiełb (t. informatyk – 3int), Piotr Bzymek (t. pojazdów samochodowych – 2pmt).
Wyróżnieni zostali Mistrzowie Spedycji „Trans.Edu”, tj. Dominik Dziułka (2rlt) i Klaudia Wdowiarz (2smt).
Rozstrzygnięto również konkurs pod nazwą „Mistrz języka angielskiego zawodowego”. Laureatami zostali: spedytor: Tomasz Grzybowski (2smt), informatycy: Marek Miernik, Konrad Barszcz, Tomasz Kostucha (2int), organizacja reklamy: Iga Spadło (3rt), pojazdy samochodowe: Arnold Bieluń (2pmt).
Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali z rąk Dyrektor Grażyny Małeckiej oraz Prezesa Stowarzyszenia Ryszarda Ludwińskiego dyplomy, nagrody rzeczowe i gratulacje. Ponadto pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, uczniom i przyjaciołom szkoły zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, natomiast Prezes Stowarzyszenia w swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę kształcenia technicznego i związku szkoły z miejscowymi zakładami.
Wręczono certyfikaty uczniom klasy 2int, którzy ukończyli kurs IT ESSENTIALS ramach Akademii CISCO.
IV Dniom Technika towarzyszyła wystawa fotograficzna, której „bohaterami” byli uczniowie biorący udział w praktykach zagranicznych w Hiszpanii i Portugalii w ramach realizowanego w szkole projektu z POWER „Młody Europejczyk – mobilny, wszechstronnie wykształcony fachowiec!”. Oni też z rąk koordynatorki projektu pani Beaty Sławińskiej– Kopyś otrzymali fotoksiążki – fotograficzne opowieści o pobycie na stażu zagranicznym.
Dziś już można powiedzieć, że Dni Technika są ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, świetną okazją do zabawy i zdobywania nowych doświadczeń. Z niecierpliwością czekamy na jubileuszową, V edycję tego święta.