28 kwietnia 2017 roku Technikum Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Starachowicach opuścili kolejni absolwenci. Było uroczyście, sentymentalnie i wesoło. Było dużo pogodnych wspomnień i wzruszających zdjęć. Jak zawsze na uroczystości pożegnalnej czwartoklasistów najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni dyplomami i książkami. W przemówieniu pani Dyrektor Grażyna Małecka powiedziała cytując Giovanni Boccaccio: „Ze świata tego każdy ma tyle, ile sam sobie weźmie” – bierzcie ile się da, czerpcie garściami i realizujecie swoje życiowe plany. Słowami – „Będziemy za Wami tęsknić” zakończyła swoją wypowiedź. Absolwenci odebrali z rąk Dyrekcji nagrody za wyniki w nauce, zaangażowanie w życie klasy i szkoły, wzorową frekwencję i sukcesy w olimpiadach.
Te wyróżnienia trafiły do Adriana Grudnia, Agaty Wiącek, Klaudii Mundzik uczniów klasy 4bst, Oli Śmigielskiej z klasy 4 lt, Filipa Szymańskiego klasy 4 cet. Szkołę jak zwykle opuszcza rocznik ciekawych osobowości, ludzi wyjątkowych. W tym roku ukończyła szkołę Diana Wiącek - pierwsza kobieta, która wybrała zawód technika mechatronika. W gronie absolwentów znaleźli się stypendyści firmy LSC Communications. Byli laureaci ogólnopolskich konkursów i olimpiad, recytatorzy, muzycy, pasjonaci filmów i sztuki współczesnej. Nie zabrakło sportowców reprezentujących szkołę w różnych zawodach sportowych.
Miłym wyróżnieniem było zdobycie przez klasę 4 bst 2 miejsca w konkursie na najsympatyczniejszą klasę maturalną w powiecie starachowickim. Gratulacje dla uczniów i wychowawczyni p. Moniki Jagieły.
Jak co roku nagrody dla uczniów ufundowało także Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2 w Starachowicach. W tym roku trafiły one do rąk uczniów Filipa Szymańskiego i Adriana Grzelki kształcących się w zawodzie technik mechatronik. Nagrody wręczyła Beata Sławińska-Kopyś - wiceprezes Stowarzyszenia.
Młodsi koledzy przygotowali ostatnią, tuż przed rozdaniem świadectw ukończenia szkoły szkolną lekcję patriotyzmu- Niech się święci 3 Maja! Spektakl słowno-muzyczny przygotował z młodzieżą p. Sławomir Gwardyś. Okolicznościowe wiersze recytowali: Agata Rokita, Wiktoria Schab, Izabela Rak, Łukasz Klaga i Wojcich Więckiewicz. Jak zawsze szkolne solistki Ola Bonia, Weronika Mazur i Katarzyna Lipiec uatrakcyjniły występ śpiewając pieśni patriotyczne: Żeby Polska była Polską, Jak długo w sercach naszych, Witaj Majowa Jutrzenko.
Wyjątkowo uroczystym i wzruszającym momentem było wspólne zaśpiewanie „Roty”: wszyscy stojąc, w wielkim, prawdziwym skupieniu odśpiewali hymn polskości. To taka chwila, dla której warto się znaleźć „tu i teraz”. Bo tak naprawdę śpiewając słowa Roty, Polak daje wyraz swojego patriotyzmu - miłości do Ojczyzny.
Ceremoniał Pocztu Sztandarowego kształtuje wśród uczniów postawy patriotyczne i uczy ich poszanowania symboli narodowych i tradycji Państa Polskiego. W tym uroczystym dniu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły. Pani Dyrektor podziękowała uczniom klas czwartych: Patrycji Szlęzak, Wiktorii Surdy i Marcinowi Szwugierowi z Pocztu Sztandarowego za 4-letnie, godne reprezentowanie szkoły na uroczystościach szkolnych, miejskich i powiatowych. Sztandar przejęli uczniowie klas pierwszych.
Drugą część uroczystości przygotowaną przez Samorząd Szkolny rozpoczęła sentymentalna piosenka Maryli Rodowicz „Ale to już było" w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego i … tu niespodzianka opiekunki samorządu uczniowskiego, wychowawcy klasy 4 int, nauczycielki języka angielskiego Hanny Zapały. Występ nagrodzono wielkimi brawami. Każda z sześciu klas kończących, przygotowała krótką prezentację multimedialną, która była podsumowaniem, wspomnieniem ich 4 lat spędzonych w szkole. Prezentacje pokazywały wiele wydarzeń w których uczestniczyli uczniowie. Były wycieczki, akademie, konkursy, wyjazdy na zagraniczne praktyki, wizyty studyjne, wycieczki zawodowe i zwykłe zdjęcia prezentujące młode, uśmiechnięte twarze. Szkolny zespół w składzie: Aleksandra Puchała, Michał Wojton, Marcin Grunt, Łukasz Gębura, Maciej Minda przygotował kilka utworów muzycznych specjalnie dla Absolwentów. Ostatnią piosenką, poprzedzoną życzeniami powodzenia na maturze, był, nie mogło być inaczej, utwór: Szczęśliwej drogi już czas.