W naszej szkole, po raz kolejny, odbyło się innowacyjne szkolenie na temat: „Drony w budownictwie”. Początkowo szkolenie, było skierowane do młodzieży w zawodzie technika budownictwa i technika mechatronika. Po zaproponowaniu tematu na forum szkoły, zainteresowanie dronami zdecydowanie wzrosło i w końcu w szkoleniu wzięło udział 6 klas w różnych zawodach. O dronach, ich zastosowaniu mówili pasjonaci - prezes Spółki Avialabs Michał Heinrich i wiceprezes - Marcin Syska. Pan Michał z wykształcenia prawnik - zachęcał młodzież do nauki, tak, aby zdobyć wykształcenie techniczne, ale jednocześnie nie zaniedbywać swoich pasji, które drzemią w każdym z nas. Firma Avialabs szczyci się dużym doświadczeniem w pilotażu i obsłudze dronów oraz posiadaniem jednej z najbardziej zaawansowanych platform latających w Polsce.
Zastosowanie dronów w budownictwie (i nie tylko) ma bardzo szeroki zasięg. Drony można wykorzystać do szeregu prac między innymi do :
- Dokumentacji postępu prac budowlanych
- Nadzoru i fotomap do celów projektowych i inwestycyjnych
- Kontroli zgodności i realizacji budowy z projektem i pozwoleniem na budowę
- Inspekcji stanu technicznego nawierzchni dróg i obiektów budowlanych
- Monitoringu inwestycji kolejowych i drogowych
- Dokumentacji długich wycinków dróg
- Wizualizacji 3D, modeli powierzchni
- Obliczeń kubaturowych
- Monitorowania prac ziemnych
- Sprawozdania po zakończeniu inwestycji
- Oględzin zbiorników, zapór wodnych
- Przeglądu i inwentaryzacji aktywów
- Monitorowania zabezpieczeń wykopów
- Inspekcji BHP, właściwego zabezpieczenia budowy i stref pracy
- Oceny wizualnej konstrukcji betonowych
Tematyka szkolenia znacznie wybiegła poza programy nauczania w naszej szkole. Młodzież z wielkim zainteresowaniem i ciekawością zadawała pytania prowadzącym. Jedno z pytań dotyczyło jak zdobyć uprawnienia aby obsługiwać drony. Prezentacja i pokaz dronów odbyła się w sali gimnastycznej. Drony, o których mówili prowadzący, to polskie konstrukcje, zaprojektowane we współpracy z doświadczonymi inżynierami lotnictwa.
- Uczestnicząc w szkoleniu, mogliśmy poznać nowe innowacje techniczne pojawiające się w budownictwie . Kto wie, być może, też w mojej przyszłej pracy. Szkoda, że nie dopisała pogoda, bo pokaz odbyłby się na naszym boisku szkolnym, gdzie można by było zobaczyć drony w praktyce – mówi Karol z budowlanki.
Odpowiedzialny za organizację szkolenia była Edyta Lubieniecka – nauczyciel przedmiotów budowlanych.