Skanery 3D stosuje się w procesie inżynierii odwrotnej, w archeologii do cyfrowej archiwizacji obiektów muzealnych w branży rozrywkowej w celu przeniesienia rzeczywistych obiektów do świata cyfrowego. Skanery 3D to zaawansowane urządzenia metrologiczne powszechnie używane w przemyśle do skanowania elementów rzeczywistych. Skanowanie przestrzenne stosuje się w celu przeprowadzenia kontroli jakości produkowanych elementów i wyznaczenia odchyłek w odniesieniu do nominalnego modelu CAD. Najpowszechniej używane bezstykowe skanery przestrzenne działają w oparciu o technologię światła strukturalnego oraz w oparciu o technologię laserową. Bezstykowe skanery 3D światła strukturalnego umożliwiają użytkownikowi obok skanowania geometrii również skanowanie tekstury skanowanego obiektu.
W czasie poznawania możliwości skanerów 3D skanowane były elementy użytkowe i modele z pracowni technicznej a nawet jeden z uczniów został zeskanowany i jego skanowana sylwetka w czasie rzeczywistym pojawiała się na ekranie a później podlegała kilku trikom retuszowania i przemieszczania przestrzennego. Uczniowie mogli samodzielnie skanować i drążyć w skanowanych wirtualnych elementach przestrzenne otwory rzeczywistym narzędziem 3D.
Uczniowie i dyrekcja Technikum Nr 2 dziękują przedstawicielom Firmy ITA za prezentacje nowości z dziedziny metrologii i zapraszają ponownie do swojej szkoły z następną porcją nowości technicznych.