Poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią – to główny cel Rządowego Programu „Bezpieczna+”, który realizowany jest w latach 2015-2018. Program jest komplementarnym działaniem w stosunku do realizowanego już rządowego programu na lata 2014–2016 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”. W tym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację zaplanowanych działań w projekcie, który zatytułowaliśmy Między lekcjami – bezpieczni, aktywni, kreatywni odpowiedzialnie. Pierwszym z zaplanowanych działań były 2- dniowe warsztaty żeglarskie - „Między żaglami”, które odbyły się w dniach 15-16.09.2017 r. na terenie Harcerskiego Ośodka Obozowego hufca ZHP Starachowice. Inicjatorkami i organizatorkami warsztatów były Beata Sławińska-Kopyś i Małgorzata Filipczak. Działanie realizowane było we współpracy z Żeglarskim Kręgiem Starszyzny „Bajdewind” przy Komendzie Hufca ZHP w Starachowicach. Warsztaty żeglarskie prowadził hm Jan Minda – kapitan jachtowy, absolwent Technikum, za sterami żaglówek zasiedli Jerzy Krawiec i Jacek Garbacz – także absolwent Technikum - obecnie żeglarze z wieloletnim doświadczeniem. Ta piękna lekcja żeglowania była przykładem, że żeglarstwo łączy pokolenia.
Młodzieży towarzyszyli ich „starsi” koledzy ze szkoły… właśnie w Technikum funkcjonował Międzyszkolny Harcerski Klub Żeglarski i pierwsze żeglarskie doświadczenia uczniowie zdobywali właśnie w swojej szkole. Te pierwsze doświadczenia przerodziły się w pasję i żeglarstwo stało się dla nich najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu na całe życie. Kapitan jachtowy Jacek Garbacz przygotował i zaprezentował uczniom pokaz multimedialny ze swoich podróży po różnych akwenach morskich – Przygodę z żeglarstwem rozpocząłem w technikum w drużynie harcerskiej w 1975 roku. Obozy żeglarskie na Mazurach, rejsy na Nefrytach po Zatoce Gdańskiej z CWMiW w Gdyni. Pierwszy rejs pełnomorski na ,,Vedze" (Zamonit), następny na ,,Zawiszy Czarnym" do Rygi i zaczęło się prawdziwe żeglowanie po Bałtyku. 3 lata w Ośrodku Żeglarskim Marynarki Wojennej przy YKM ,,Ktowica" w Gdyni, gdzie zdobywałem wiedzę i praktykę na różnych jachtach, a także oświadczenia regatowe. Następnie rozdział żeglarskiej przygody, to rejsy do Finlandii i RFN-u. Na ciepłych wodach żeglowałem po Chorwacji i Grecji, ale również po Wyspach Zielonego Przylądka, w Hiszpanii po Balearach (Majorka, Minorka, Ibiza) odwiedziłem też w rejsach Kadyks, Kartagenę, Alicante, Ceutę, Teneryfę, Lanzarotę, Maderę i Gibraltar. Mam nadzieję, że to dopiero początek :) Nie mogło zabraknąć wspomnień i zdjęć z okresu nauki w Technikum – obozy na Mazurach – niezapomniane Omegi, ogniska, szanty i noce pod namiotami. Uczniowie przekonali się, że żeglarstwo uczy myślenia, planowania i analizy, a także stwarza konieczność nabycia wiedzy z bardzo wielu dziedzin. Przypomina o rzeczach podstawowych, jak wspólna praca i zabawa, wyrabia poczucie obowiązku i odpowiedzialności za innych. Wieczorne ognisko było okazją do wspólnego śpiewania żeglarskich szant przy dźwiękach gitar. W drugim dniu odbyły się ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej i ratownictwa wodnego.
Warsztaty były okazją do poznania „sztuki żeglarskiej” jako formy spędzania wolnego czasu i przypomnienia zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzieży na biwaku towarzyszyły: Beata Sławińska-Kopyś, Małgorzata Filipczak i Beata Grad.