Uczniowie klasy 2cet wraz z wychowawcą G. Kmiotek i D. Zielińską-Miśkiewicz byli w kinie Helios. Po drodze zobaczyli ważne dla Starachowic miejsca pamięci. Najpierw zatrzymali się przy Pomniku Ofiar Katyńskich, gdzie podyskutowali na tematy związane z tymi, jakże tragicznymi dla Polaków wydarzeniami. Nazwiska na Pomniku świadczą też o tym, że wśród zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje jest wielu Starachowiczan.
Kolejnym miejscem, przy którym 30 uczniów zatrzymało się, był pomnik powstały w hołdzie żołnierzom AK, którzy pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” w roku 1943 opanowali hitlerowskie więzienie.
Następnie uczestnicy przeszli na Rynek pod Pomnik Poległych za ojczyznę i ofiar egzekucji 1942 roku. Zatrzymali się przy tablicy poświęconej pamięci Bolesława Papiego, który jest bardzo ważną postacią dla historii szkoły. Pod tablicą pamięci 4500 Żydów mieszkańców Starachowic – Wierzbnika przymusowo przesiedlonych, prześladowanych i zamordowanych przez okupantów hitlerowskich w latach 1939–1945 porozmawiali o holokauście.
Każde takie miejsce w Starachowicach to wielka karta historii, ale to jest też ciekawy tekst kultury, którego odczytanie dodatkowo pozwala zrozumieć charakter, znaczenie ale też motywację autora. Chłopcy przyglądali się tworzywu, z którego dany tekst powstał, analizowali kolor, kształt, napisy i charakter czcionki.
Ostatnim elementem wycieczki była wizyta w kinie Helios. Uczniowie obejrzeli film, który dwa dni wcześniej wszedł na ekrany - „Botoks” w reż. Patryka Vegi. Rzadko gusta krytyków pokrywają się z opiniami widzów. W tym wypadku wszyscy są zgodni w ocenach. Krytycy, potocznie mówiąc, „zjechali” ten film, w opinii młodzieży był niesmaczny, a niektóre sceny wręcz obrzydliwe. Aktorzy też nie porwali swoją grą. Ale przecież wszelkie kontrowersje zmuszają do refleksji i dyskusji.
Wszyscy byli w dobrym nastroju, bo wyjście ze szkoły i przebywanie poza „ławką szkolną” w gronie przyjaznych sobie ludzi, rekompensuje przecież każdą niedogodność.