Zakończyliśmy obchody Międzynarodowego Tygodnia Mediacji 16 - 20.10.2017 r.. Chcemy o mediacjach wiedzieć jak najwięcej, bo pracujemy nad Szkolnym Programem Mediacji Rówieśniczej, ukierunkowanym na rozwiązywaniu konfliktów z wykorzystaniem metody mediacji.
Tydzień Mediacji rozpoczął się spotkaniem młodzieży z Koordynatorem ds. mediacji w Sądzie Rejonowym w Starachowicach – Sędzią Sądu Rejonowego p. Stefanem Czebieniakiem oraz mediatorami: p. Czesławem Kozłowskim i p. Andrzejem Charemskim. Młodzież wysłuchała ciekawego wykładu na temat mediacji jako dobrowolnej, poufnej metody rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Dowiedzieli się także jak sprawa trafia do mediacji, kto wybiera mediatora, jak przebiega mediacja i w jaki sposób może zakończyć się mediacja, jaka jest rola sądu w mediacjach. To był dobry wstęp do warsztatów dla młodzieży na temat "Mediacje metodą rozwiązywania sporów", które zorganizowano w szkole 17.10.2017 Warsztaty prowadził Andrzej Charemski.
Dyrekcja Szkoły wzięła udział w Międzynarodowej konferencji pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”, która odbyła się 19.10.2017 r. w Warszawie. Organizatorem było Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z organizacją „Trygg Læring” (Safe Learning) z siedzibą w Norwegii. Konferencja ta była okazją zaprezentowania przykładów „dobrych praktyk” wykorzystywania mediacji w szkołach różnych krajów: Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Gruzji i Czech. Konferencja potwierdziła, że mediacja jest potrzebna w szkole. Uczy odpowiedzialności za własne zachowanie, kształtuje postawy tolerancji, wartości i moralności, a także umiejętności komunikacji i mediacji. Mediacja jest narzędziem, które rozwija empatię u młodych osób, a także uwrażliwia na siebie wzajemnie, budując relacje interpersonalne, które w dzisiejszym świecie często zastępują nowe technologie.
Podsumowaniem Tygodnia Mediacji jest szkolny konkurs dla uczniów pt: „Masz prawo do mediacji”. Uczniowie mogą przygotować prace w formie: loga, plakatu, prezentacji multimedialnej lub scenki teatralnej.
Efektem końcowym podejmowanych działań będzie powstanie w szkole Szkolnego Centrum Mediacji, wybranie mediatorów rówieśniczych pośród uczniów. Opiekunem Szkolnego Centrum Mediacji, wspierającym działania uczniów będzie p. Grzegorz Lech.
Opracowanie i wdrożenie Programu mediacji rówieśniczych i Szkolne Centrum Mediacji to efekt jednego z działań, które szkoła realizuje w projekcie "Między lekcjami - bezpieczni, aktywni, kreatywni odpowiedzialnie" w ramach Rządowego Programu Bezpieczna+.