6 października 2017 r. grupa uczniów z klasy 3smt (A. Dziubek, M. Rojek, T. Kaczmarski, K Grudziecki, D. Jankowski, D. Malarski, D. Sobczyk, K. Dychalski, M. Orzeł, G. Trawiński, T. Grzybowski, K. Kański, I. Czuryłowski, J.Bidziński) uczestniczyli w spotkaniu autorskim Jakuba Małeckiego, odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach.
Jakub Małecki to młody, współczesny pisarz, ma 35 lat (ur. 25 czerwca 1982 r.), pochodzi z Koła. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W marcu 2007r. zadebiutował opowiadaniem Dłonie na łamach magazynu Science Fiction, Fantasy i Horror a kolejne jego teksty znalazły się w Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym oraz antologiach książkowych.
Jest też laureatem wielu nagród literackich, np. Śląkfy, Janusza A. Zajdla, „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, otrzymał też liczne nominacje, m. in. do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego, a nawet w tym roku do „Nike” .
Celem spotkania była promocja najnowszych książek – Ślady, Rdza, ale również Jakub Małecki opowiadał, jak wygląda jego codzienne życie i obowiązki, ponieważ pisarstwo nie jest jedynym zajęciem. Znajduje czas na tłumaczenia książek oraz na swoje hobby, czyli siłownię. Zdementował poglądy o stereotypie pisarza, który nosi sweter w kratkę, wąsy, jest szczupły i „chodzi z głową w chmurach”. Wspominał także, jak wyglądała jego młodość, kiedy zupełnie nie brał pod uwagę zostania pisarzem, lecz wiązał przyszłość ze sportem. Jednak głównie mówił o swoich utworach (Dygocie , Śladach), literackich autorytetach - S. Lemie (umieszcza go w niemal każdej swojej książce), M. Bułhakowie, J. Conradzie, a także inspiracjach fotograficznych i malarskich. Pisarz chętnie wykorzystuje również wątki autobiograficzne i zasłyszane historie. Zaczynał od literatury fantastycznej, obecnie tworzy prozę obyczajową z domieszką groteski, nadrealizmu, symbolizmu, niesamowitości i grozy. Niezwykle ciekawa i wielobarwna jest też galeria jego bohaterów, ludzi doświadczonych przez los, nadwrażliwych, często odrzuconych przez otoczenie, poszukujących sensu życia.
Do wzięcia udziału w spotkaniu zachęciła uczniów D. Miśkiewicz, być może dołączą oni także do grona czytelników prozy Jakuba Małeckiego.