Opracowanie i wdrożenie Programu mediacji rówieśniczych i utworzenie Szkolnego Centrum Mediacji to efekt jednego z działań, które nasza szkoła realizuje w projekcie "Między lekcjami - bezpieczni, aktywni, kreatywni odpowiedzialnie" finansowanym ramach Rządowego Programu Bezpieczna+.
W ramach przygotowań, szkoła brała udział w Międzynarodowym Tygodniu Mediacji 16-20.10.2017 r. Chcą o mediacjach wiedzieć jak najwięcej, bo opracowanie Szkolnego Programu Mediacji Rówieśniczej, ukierunkowanym na rozwiązywaniu konfliktów z wykorzystaniem metody mediacji jest ważnym i trudnym zadaniem. Tydzień Mediacji rozpoczął się spotkaniem młodzieży z Koordynatorem ds. mediacji w Sądzie Rejonowym w Starachowicach – Sędzią Sądu Rejonowego p. Stefanem Czebieniakiem oraz mediatorami: p. Czesławem Kozłowskim i p. Andrzejem Charemskim.
Młodzież wysłuchała ciekawego wykładu na temat mediacji jako dobrowolnej, poufnej metody rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Dowiedzieli się także jak sprawa trafia do mediacji, kto wybiera mediatora, jak przebiega mediacja i w jaki sposób może zakończyć się mediacja, jaka jest rola sądu w mediacjach. To był dobry wstęp do warsztatów dla młodzieży na temat "Mediacje metodą rozwiązywania sporów", które prowadził Andrzej Charemski.
Dyrektor szkoły Grażyna Małecka i wicedyrektor szkoły Beata Sławińska – Kopyś wzięły udział w Międzynarodowej konferencji pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”, która odbyła się 19.10.2017 r. w Warszawie. Organizatorem było Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z organizacją „Trygg Læring” (Safe Learning) z siedzibą w Norwegii. Konferencja ta była okazją zaprezentowania przykładów „dobrych praktyk” wykorzystywania mediacji w szkołach różnych krajów: Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Gruzji i Czech. Konferencja potwierdziła, że mediacja jest potrzebna w szkole. Uczy odpowiedzialności za własne zachowanie, kształtuje postawy tolerancji, wartości i moralności, a także umiejętności komunikacji i mediacji. Mediacja jest narzędziem, które rozwija empatię u młodych osób, a także uwrażliwia na siebie wzajemnie, budując relacje interpersonalne, które w dzisiejszym świecie często zastępują nowe technologie. Podsumowaniem Tygodnia Mediacji jest szkolny konkurs dla uczniów pt: „Masz prawo do mediacji”. Uczniowie mają przygotować prace związane z tematyką mediacji w formie: loga, plakatu, prezentacji multimedialnej lub scenki teatralnej.
Efektem końcowym podejmowanych działań będzie powstanie w szkole Szkolnego Centrum Mediacji, wybranie mediatorów rówieśniczych pośród uczniów. Opiekunem Szkolnego Centrum Mediacji, wspierającym działania uczniów będzie p. Grzegorz Lech.
Wprowadzenia mediacji do szkoły nie da się odgórnie zarządzić, trzeba szkołę i jej społeczność do nich przekonać i my to staramy się robić – podsumowała Grażyna Małecka Dyrektor Szkoły.