W dniu 24 listopada bieżącego roku w naszej szkole odbył się Festiwal Projektów Europejskich i Dzień Języków Obcych. Szkoła „na Maja” od 11 lat skutecznie aplikuje o środki unijne, dzięki którym już 431 uczniów wzięło udział w mobilnościach związanych z zagranicznymi praktykami zawodowymi czy projektami językowymi. Przez 11 lat zrealizowano 10 projektów dla uczniów i 5 projektów dla nauczycieli. Pozyskane dofinansowanie to ok. 3 873 000 złotych. Były to projekty realizowane w ramach programów: Socrates, Leonardo da Vinci, Erasmus, PO KL, POWER oraz obecnie Erasmus+ .
Partnerami w projektach są instytucje z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Węgier. To dzięki tym projektom uczniowie w praktyczny i ciekawy sposób poznają kraje Unii Europejskiej oraz zdobywają to co najcenniejsze, czyli wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać w przyszłości na rynku pracy.
W trakcie Festiwalu odbyło się podsumowanierealizowanych obecnie przez szkołę projektów. Projekty kończące się to: "Młody Europejczyk - mobilny, wszechstronnie wykształcony fachowiec!" i "Profesjonalni na europejskim rynku pracy" realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W grudniu ostatnia grupa młodzieży wyjeżdża do Hiszpanii. Nowy projekt: "Polak - Europejczyk- dobry fachowiec” realizowany jest w ramach programu ERASMUS+ konkurs 2017. Uczniowie, którzy odbyli już praktyki zagraniczne dzielili się swoim doświadczeniem i przeżyciami z zagranicznych praktyk zawodowych. Prezentowali zdjęcia oraz filmiki z wyjazdów, zachęcając swoich rówieśników do brania udziału w projektach.
Festiwal był szkolnym świętem i czasem doskonałej zabawy. Gościnnie wystąpił zespół Pieśni i tańca „Okrasa” z Pawłowa oraz zespół „Plejada ze Starachowickiego Centrum Kultury. Samorząd Szkolny pod kierunkiem p. Hanny Zapały przygotował kilka atrakcji dla uczestników: konkurs karaoke, quiz na temat wybranych krajów europejskich i konkurs tańca. Uczniowie w brawurowy sposób wykonali utwory w języku angielskim i portugalskim. Zwycięzcą konkursu karaoke został Łukasz Gębura – śpiewający informatyk, który śpiewając utwór Elvisa Presleya zaczarował wszystkich swoim głosem. Pierwsze miejsce drużynowo zajęła klasa 1 technik logistyk, która zaśpiewała piosenkę po portugalsku. Festiwal miał na celu pokazanie europejskiej wielokulturowości i wielojęzyczności. Uczniowie przygotowali stoiskaz prezentacjami poszczególnych państw – Polski, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, na których znalazły się tradycyjne potrawy, charakterystyczne dla kuchni danego kraju oraz pamiątki i gadżety przywiezione z podróży – były irlandzkie skrzaty, portugalskie koguty, hiszpańskie wachlarze. Młodzież zaprezentowała także regionalne i narodowe stroje. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w degustacji i wybrali w drodze głosowania najlepsze stoisko, którym okazało się stoisko polskie. Zwyciężyła tradycyjna polska kuchnia z pachnącym bigosem, pierogami, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem i dziewczyny w kolorowych świętokrzyskich zapaskach. Festiwal zakończył się pokazem tańców przygotowanych przez zespoły klasowe. Uczniowie klasy 3PMT w brawurowy i nietuzinkowy sposób zaprezentowali taniec YMCA zachęcając wszystkich uczestników festiwalu do wspólnego tańca Mac areny oraz Belgijki. Pięknym zakończeniem Festiwalu był wspólnytradycyjny, polski Polonez, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna z panią Dyrektor Grażyną Małecką na czele.
- Rozwijanie kontaktów z zagranicznymi partnerami to jeden z priorytetów szkoły zawartych w Europejskim Programie Rozwoju Szkoły. Współpracujemy z zagranicznymi partnerami w zakresie: organizacji zagranicznych praktyk zawodowych, wymiany doświadczeń z nauczycielami szkół zawodowych oraz certyfikacji umiejętności zawodowych. Jako Dyrektor Szkoły cieszę się, że uczniowie kształcący się w naszej szkole mają możliwość wyjazdów na zagraniczne praktyki. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem, Unia Europejska w 100% finansuje wszystkie wydatki związane z udziałem w projekcie – koszty podróży, pobytu, program kulturowy i „kieszonkowe” dla uczniów na drobne wydatki podczas pobytu za granicą – dodała dyrektor szkoły Grażyna Małecka.