14 listopada 2018 odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, w którym wzięło udział 17 miłośników X Muzy filmowej. Dziesięciu z nich zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego i pojedzie do Kielc 8 stycznia przyszłego roku. Oto oni: Paulina Wojteczek, Julia Spytkowska, Daniel Nowara, Julia Linek, Patryk Bębas, Iga Szymańska, Piotr Różycki, Tomasz Florovs, Karolina Grudzień, Faustyna Sitek. Pozostali uczestnicy to: Dawid Wyderski, Wiktoria Szast, Mateusz Błędziński, Natalia Jagiełło, Kinga Wójcik, Magdalena Szczygieł, Kacper Kurek.
Temat przewodni tegorocznej edycji Olimpiady to: „Literatura na ekranie: adaptacje i przyliterackość filmu”.
Etap szkolny składał się z 60 pytań testowych w systemie on-line, które wg opinii uczestników poprzednich edycji były trudniejsze. Należało się wykazać znajomością m.in. nazwisk twórców kina, tytułów ich dzieł, otrzymywanych nagród, nazw festiwali filmowych czy filmowych środków wyrazu.
Opiekunami merytorycznymi uczniów byli poloniści: p. Justyna Kaczmarczyk i p. Grzegorz Lech, którzy zapewnili młodzieży zdobycie fachowej wiedzy m.in. poprzez dwukrotny udział w warsztatach filmoznawczych w Kielcach prowadzonych przez liderów Filmoteki Szkolnej czy też adiunkta Uniwersytetu Śląskiego dr Justynę Hannę Budzik. Praktyczna wiedza i umiejętności wpisują się ponadto w wymagania edukacyjne podstawy programowej z języka polskiego i powodzeniem mogą być wykorzystane na maturze pisemnej i ustnej.
Nad prawidłowym przebiegiem etapu szkolnego czuwała komisja: p. Iwona Myszka -przewodnicząca, p. Maria Niedopytalska i p. Dariusz Leszczyszyn. Kciuki za powodzenie uczestników trzymała dyrektor szkoły p. Grażyna Małecka, która rozpoczęła etap szkolny Olimpiady życząc sukcesów podczas kolejnych zmagań.
Należy podkreślić, że mimo typowo technicznego i zawodowego charakteru naszej szkoły młodzież ma możliwość rozwijania swoich humanistycznych pasji i zainteresowań i odnosi w tych działaniach wymierne sukcesy.
Nagrodami dla uczestników są nie tylko wysokie oceny z języka polskiego. Laureaci Olimpiady walczą o stypendium na wybranej uczelni filmowej oraz bezpłatne akredytacje na 12 festiwali filmowych w naszym kraju. Otrzymają również inne nagrody rzeczowe. Trzymamy zatem kciuki za naszą młodzież na kolejnych etapach Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.