Nowoczesne technologie otaczają nas wszędzie, na każdym kroku korzystamy z wielu urządzeń i udogodnień, a futurystyczna przyszłość na naszych oczach staje się codziennością. Jest to możliwe dzięki szybko rozwijającej się technice i wsparciu nauk ścisłych. Matematyka, fizyka, elektronika, informatyka czy fotonika - te dyscypliny są podstawą rozwoju technicznego i mimo, że wielu ludziom wydają się trudne i niedostępne, znajdziemy też pasjonatów, dla których nauka jest przygodą i fascynującym obszarem odkryć i wynalazków.
Politechnika Warszawska wspólnie z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. T.Czackiego w Warszawie prowadzi projekt edukacyjny STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), który ma na celu wspieranie młodzieży w rozwijaniu zainteresowań i zdolności, osiąganiu jak najwyższych wyników w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki, inspirowanie młodych ludzi do samodzielnej i twórczej pracy. W ramach projektu zorganizowano konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Do projektu dołączyła też nasza szkoła.. Po etapie szkolnym uczeń klasy 3int (technik informatyk) - Mateusz Kalisz, został zakwalifikowany do drugiego etapu, który odbył się 12 stycznia br. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
Uczniów i ich opiekunów powitał JM Rektor PW prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Prodziekan ds. studenckich WEiTI PW - dr inż. Zbigniew Gajo oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Mikro i Optoelektroniki - dr inż. Sławomir Szostak.
Po wysłuchaniu wykładu wprowadzającego uczniowie udali się do sal laboratoryjnych, gdzie rozwiązywali zadania z zakresu matematyki, algorytmiki i programowania. Nauczyciele biorący udział w projekcie mogli w tym czasie zwiedzić unikalne laboratorium dydaktyczno-naukowe typu clean-room, wziąć udział w wycieczce do Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii - CEZAMAT, warsztatach pn. "Innowacyjne formy kształcenia", wysłuchać wykładu "Laser - potęga światła" zakończonego efektownym pokazem laserowym przygotowanym przez prof. dr hab. inż. Ryszarda Piramidowicza.
Udział w projekcie jest cennym doświadczeniem dla uczniów. Wymaga dużej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, pozwala zmierzyć się z nietypowymi zadaniami informatycznymi i staje się ogromną zachętą do podjęcia studiów technicznych. Głównymi nagrodami konkursu, którego trzeci etap zaplanowano na 30.03.2019 r. są stypendia Rektora Politechniki Warszawskiej, a laureaci mają zapewnione przyjęcie na studia na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.
Uczniowi Technikum nr 2 - Mateuszowi Kaliszowi życzymy przejścia do trzeciego etapu i zdobycia indeksu politechniki. Opiekunem Mateusza w ramach projektu jest nauczyciel przedmiotów informatycznych - p. Radosław Mroczek.