Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.
Nasza szkoła jak co roku włącza się i wspiera inicjatywy DBI, poprzez szereg spotkań, prelekcji i konkursów. Jednym z działań realizowanych w ramach DBI było spotkanie w dniu 13 lutego na temat: „Prawne aspekty cyberprzemocy” z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach. Miało ono na celu pokazanie niebezpieczeństw, które czyhają na nierozważnych użytkowników czatów internetowych i portali społecznościowych. Poruszono także temat przestępstw i wykroczeń z wykorzystaniem Internetu oraz odpowiedzialności karnej za czyny związane z cyberprzestępczością.
Anonimowość Internetu i telefonii komórkowej stwarza ogromne pole dla ekspresji takich zachowań jak: wyzywanie, ośmieszanie, szantażowanie, rozprzestrzenianie kompromitujących materiałów oraz podszywanie się pod innych. Opisane powyżej działania, w literaturze przedmiotu określa się mianem cyberprzemocy. Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – komunikatorów, czatów, stron internetowych, blogów, SMS-ów i MMS-ów.
Niestety mało kto jest świadomy jakie konsekwencje może przynieść jego działanie. Zgodnie z kodeksem karnym co do zasady odpowiada ten, kto popełnił czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Istnieją również pewne przestępstwa, za które odpowiedzialność ponoszą osoby, które ukończyły lat 15. Dlatego lekkomyślne zamieszczanie w Internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także umawianie się z obcymi czy głupie żarty mogą przynieść opłakane skutki. Podobnie nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, religijnym, narodowościowym etc. jest karane.
Na cyberprzemoc należy stanowczo reagować. Jest to przestępstwo i sprawca powinien za nie ponieść karę. Warto informować o tym uprawnione osoby, a samodzielnie reagować na każde wystąpienie takiego zachowania.