W dniach 11.03. – 16.03. w województwie świętokrzyskim po raz 27 Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zorganizował święto języka ojczystego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu.
W ramach obchodów TKJ w szkole zostało zorganizowanych szereg imprez. Po raz XVII odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Z zawiłościami ortografii polskiej zmagało się 29 uczniów klas 1-3 Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego. Szkolnym Mistrzem Ortografii został Kacper Szustakiewicz z klasy 1int (technik informatyk), II miejsce przypadło Dawidowi Stachuczemu również z klasy 1 int oraz Patrycji Linek z klasy 2brt (technik budownictwa i reklamy), III - ex aequo - zajęły Julia Lewandowska z klasy 2pt (technik pojazdów samochodowych) oraz Kinga Mazur z 1lt (technik logistyk).
Przeprowadzony został również VI Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny. Z zadaniami z zakresu m.in. składni, semantyki, frazeologii czy fleksji zmierzyło się 23 „śmiałków”. Zwyciężył Krystian Szast z klasy 3cet (technik mechatronik).
II miejsce zajęli: Mikołaj Czapek z klasy 2pt (technik pojazdów samochodowych), Kinga Jeżewska z klasy 2brt (technik organizacji reklamy), III zaś zajął Mateusz Pocheć z klasy 1int (technik informatyk).
Jak co roku, w imprezę zaangażowanych było wiele instytucji kultury i nauki oraz szkół z całego regionu. W tym gronie znalazła się nasza szkoła, w której 17 raz obchodzono Tydzień Kultury Języka. Święto miało na celu m.in. budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez udział w różnych formach ekspresji kulturalnej, a także kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.W tym szczególnym tygodniu nie zabrakło również lekcji poświęconych poprawności i kulturze językowej, etykiecie w języku czy właściwej i skutecznej komunikacji.
Świadome posługiwanie się językiem to ważna umiejętność, pozwalająca nie tylko nawiązywać kontakty z innymi, ale również sprawniej się uczyć i uczestniczyć w szeroko rozumianej kulturze. Dlatego codziennie warto dbać o poprawność wypowiedzi, a nie tylko w jednym tygodniu.
Organizatorkami XVII Tygodnia Kultury Języka w ZSZ nr 2, ja co roku, były nauczycielki j. polskiego: Grażyna Kmiotek i Donata Zielińska – Miśkiewicz.