W dniach 15 – 16 marca 2019 roku odbył się etap centralny V Olimpiady Wiedzy o Mediach. Jej organizatorem jest Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, patronem Ministerstwo Edukacji Narodowej, a partnerem strategicznym Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o. „Świat Wiedzy”.
Ernest Matysek z klasy 2mt (technik mechatronik) znalazł się w gronie 10 osób reprezentujących województwo świętokrzyskie. W gmachu Auditorium Minus Uniwersytetu Warszawskiego spotkało się 160 „ekspertów” świata mediów z całej Polski, aby walczyć o indeksy uczelni kształcących przyszłych adeptów dziennikarstwa.
Olimpiadę uroczyście otworzył dziekan WDIiB UW prof. dr hab. Janusz Adamowski, który powitał wszystkich uczestników i życzył im powodzenia w olimpijskiej rywalizacji.
Pierwszego dnia zawodnicy zmierzyli się z trudnymi zadaniami z bardzo obszernej dziedziny, jaką jest medioznawstwo. Musieli rozwiązać test, który obejmował m.in. historię mediów w Polsce i na świecie, czy zagadnienia z prawa medialnego. Najtrudniejsze okazały się pytania dotyczące kwestii współczesnych, gdyż świat mediów nieustannie i bardzo dynamicznie się zmienia. W drugim dniu odbył się quiz z udziałem publiczności, podczas którego wyłoniono zwycięzców oraz wręczono nagrody i indeksy.
Ciekawym akcentem było spotkanie z gościem specjalnym, Anitą Werner, publicystką i prezenterką TVN i TVN24, która mówiła na temat tajników warsztatu pracy dziennikarza, opowiadała o swojej drodze zawodowej, ale też o tym, jak zmienia się rynek mediów. Chętnie odpowiadała na pytania i dzieliła wiedzą m.in. o wpływie internetu na telewizję i problemach kobiet w tym zawodzie.
Organizatorzy zadbali również o zagospodarowanie czasu wolnego uczestników. Mogli oni poznać pracę telewizji „od kuchni” podczas wizyty na Woronicza, zobaczyć pomieszczenia reżyserskie, studia, w których powstają popularne programy, takie jak Pytanie na śniadanie, czy Jaka to melodia. Zwiedzili również, znajdujące się w budynku TVP muzeum, prezentujące stare kamery, stoły montażowe, urządzenia służące niegdyś do produkcji i emisji audycji, fotosy wybitnych aktorów, czy kultowe pacynki Jacka i Agatki, zaprojektowane przez Adama Kiliana, które grały w pierwszej dobranocce. Dwudniowy pobyt w stolicy i przede wszystkim udział w Olimpiadzie dla Ernesta był z pewnością cennym doświadczeniem, tym bardziej, że uczestniczył w niej pierwszy raz, ale zapowiada walkę w następnej edycji.
Ucznia do Olimpiady przygotowała Donata Zielinska - Miskiewicz, nauczycielka języka polskiego.