W ramach VI Dni Technika, w naszej szkole, gościliśmy mgr inż. Ryszarda Bródkę i dr inż. Tadeusza Siudaka pracowników Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu.
Pan mgr inż. Ryszard Bródka, wygłosił wykład na temat "Nowoczesne technologie w BHP”. Wśród słuchaczy, znalazły się czwarte klasy w zawodzie technik organizacji reklamy, technik budownictwa, technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej oraz technik informatyk.
Na początku wykładu, prorektor uczelni, krótko opowiedział o powstaniu uczelni i jej nowej lokalizacji. Zwrócił uwagę na kierunki jakie oferuje uczelnia (być może również dla naszych przyszłych absolwentów szkoły). Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są bardzo ważne w każdej pracy podkreślał wykładowca.
Podał szereg przykładów i statystyk, mówiących o wypadkowości w różnych zawodach, w których pracują ludzie.Podkreślił, że aby wypadkowość zmniejszyła się, należy uświadamiać o bezpieczeństwie młodego człowieka już w przedszkolu. Należy kształtować dobre nawyki już od najmłodszych lat człowieka, aby w przyszłości nie dochodziło do wypadków, które mogą zakończyć się chorobą, czy nawet kalectwem.
Drugą część spotkania poprowadził dr inż.Tadeusz Siudak. Temat wykładu jak najbardziej na czasie dotyczył – „Nowoczesnych technologii i materiałów w budownictwie”. Wykład skierowany był do młodzieży klas w zawodzie technika budownictwa , technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Tym razem wykładowca zwrócił uwag, na odnawialne źródeł energii, które są przecież ważne dla przeciętnego człowieka. Skrót często używany jako OZE, oznacza naturalne zasoby, które praktycznie się nie wyczerpują. Młodzież dowiedziała się, jakie są rodzaje odnawialnych źródeł energii i co do nich zaliczamy. A zaliczamy do nich: wiatr, promienie słoneczne, spadki rzek, fale morskie oraz geotermię, wodę, powietrze i biomasę. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości odnawialne źródła energii zastąpią węgiel, który powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, doprowadzając do wielu chorób cywilizacyjnych człowieka.
Dzięki energii słoneczne, możliwa jest produkcja dwóch rodzajów energii: ciepła z wykorzystaniem kolektorów słonecznych oraz energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Temat, który wykładowca poruszył zakończył się dyskusją.
- Cieszymy się, że poruszone tematy, rozbudziły ciekawość wśród młodych ludzi. I mamy nadzieję, że teraz uczniowie sięgną do źródeł dostępnych w literaturze i w Internecie, aby poszerzyć swoją wiedzę – mówią organizatorki spotkania.
Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, istnieje 12 lat, prowadzi 7-semestralne studia I stopnia (zawodowe) na kierunkach technicznych: budownictwo, inżynieria środowiska, bezpieczeństwo i higiena pracy, jako studia stacjonarne i niestacjonarne realizowane również z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Studia kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej.
Osoby odpowiedzialne Edyta Lubieniecka, Alicja Grześkowiak i Joanna Zielińska