Jak co roku uczniowie naszej szkoły przystąpiłi do akcji „Sprzątania Świata – Starachowice 2019” organizowanej przez Urząd Miasta Starachowice. Temat tegorocznej edycji to: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Nawiązuje on do działań zmierzających do ograniczenia masy powstających odpadów oraz do zaangażowania wszystkich mieszkańców do dbania o czystość i estetyczny wizerunek Starachowic. Organizatorzy zachęcają również do wdrażania w swoim najbliższym otoczeniu filozofii „Zero Waste”.
Zgodnie z jej założeniami ten styl życia opiera się na 5 krokach:
- Refuse ( odmawiać) – powstrzymywanie się od kupowania rzeczy, których tak na dobrą sprawę nie potrzebujemy;
- Reduce ( ograniczać) – ograniczanie się w nabywaniu dóbr materialnych;
- Reuse ( ponownie używać) – wielokrotne używanie tego samego przedmiotu;
- Recycle ( poddawać recyklingowi) – wykorzystywanie rzeczy, które pierwotnie nie miały być używane więcej niż jeden raz;
- Rot ( kompostować) – składowanie odpadów kuchennych lub roślin w postaci kompostu;
Celem akcji jest także propagowanie zachowań proekologicznych oraz szacunku młodego pokolenia do otaczającej nas przyrody. W dniu 20.09.2019 r. młodzież naszej szkoły sprzątała tereny leśne wokół zbiornika „Lubianka”. W akcji brały udział klasy: 2 rt, 2int, 2mpt i 2smt wspólnie z wychowawcami i opiekunami: Justyną Kaczmarczyk, Alicją Gołosz, Kamillą Adamus, Donatą Zielińską – Miśkiewicz, Agnieszką Kwapisz, Joanną Zielińską, Magdaleną Półtorak i Elżbietą Winiarską, która była również koordynatorem. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że wielka jest waga problemów związanych z zagospodarowaniem, utylizacją śmieci i ochroną naszych zalesionych terenów rekreacyjnych. Po zebraniu kilkudziesięciu worków pełnych odpadów, młodzież przekonała się, że nie jest to tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo dla zwierząt i oczywiście ludzi. Śmiecie, rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Okazuje się, że natura coraz bardziej potrzebuje naszej pomocy. Warto podjąć więc decyzję o wprowadzaniu proekologicznych zachowań do naszej codzienności, ponieważ płyną z tego realne korzyści- zdrowie, piękna natura, a nawet oszczędności. Bycie „eko” po prostu się opłaca!
Słowo ekologia wpisało się już na stałe do codziennego słownika. Ochrona przyrody i racjonalne wykorzystanie jej zasobów, to problemy, które stały się sprawą całej ludzkości. Ważna jest więc nasza postawa wobec środowiska naturalnego. Aby nie pogłębiać niekorzystnych zmian w przyrodzie, warto zacząć od siebie. Z pewnością daje to też poczucie satysfakcji z udziału w procesie poprawy wspólnego dobra, jakim jest otaczający świat.