Zakończyliśmy realizację projektu finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, która wspiera bezpośrednie kontakty oraz współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu krajów. Działalność Rady finansowana jest ze środków, których dysponentem jest po stronie polskiej Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie ukraińskiej - Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy. Projektowi patronował Powiat Starachowicki, a pan Dariusz Dąbrowski wicestarosta starachowicki, trzymał pieczę nad projektem od jego pomysłu do zakończenia i ewaluacji.
Grupa projektowa składała się z dwóch 12-osobowych zespołów uczniowskich z Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Starachowicach i Barskiego College'u Transportu i Budownictwa Narodowego Uniwersytetu Transportu na Ukrainie. Młodzież wspierali nauczyciele: Hanna Zapała, Sławomir Gwardyś i Beata Sławińska-Kopyś, autorka i koordynatorka projektu. Zgodnie z założeniami programu zrealizowano 2 spotkania młodzieży – w Polsce i na Ukrainie.
Podczas pobytu w Polsce goście z Ukrainy spędzili 2 dni w Starachowicach, podczas których odwiedzili szkołę partnerską, Zakład MAN w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Kolejne dni spędzili w Polańczyku nad jeziorem Solińskim, gdzie mieszkając na pięciu jachtach zdobywali umiejętności żeglarskie pod kierunkiem kapitanów jachtowych Jana Mindy i Józefa Mindy oraz sternika jachtowego Janusza Derlatki z Żeglarskiego Kręgu Starszyzny „Bajdewind” przy ZHP w Starachowicach. Młodzież poznała malownicze, bieszczadzkie krajobrazy, żeglowała po jeziorze solińskim, zwiedziła wnętrze Zapory w Solinie. Wiele emocji zapewniła im wizyta w Parku Linowym w Polańczyku. Każdego dnia uczestnicy poznawali praktyczne aspekty żeglowania na wodach śródlądowych, a popołudniowe i wieczorne debaty tematyczne, śpiewanie szant, pozwalały na lepsze poznanie się i integrację grupy. Dopełnieniem wspólnego, dla większości pierwszego rejsu był chrzest żeglarski w czasie którego, Neptun zobowiązał neofitów do znajomości sztuki żeglarskiej oraz przestrzegania tradycji i zwyczajów żeglarskich.
W październiku, podczas drugiego spotkania młodzieży, grupa projektowa gościła na Ukrainie w Barze. Tym razem tematem wiodącym była prezentacja swoich regionów ”małych Ojczyzn”. Podczas wyjazdów do Winnicy, Chocimia i Kamieńca Podolskiego młodzi ludzie poszukiwali polskich śladów na rubieżach I Rzeczypospolitej i elementów wspólnej, choć trudnej historii obu narodów. Na wieczornych spotkaniach młodzież prezentowała swoje talenty: wokalne, muzyczne, sportowe, taneczne. Dodatkowo polska grupa pokazała naukę programowania z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3. Gospodarze zorganizowali Dzień Talentów - piknik sportowy, podczas którego odbyły się grupowe rywalizacje sportowe, zawody strzeleckie, pokazy sportów walki kickboxingu i tańców narodowych. Młodzież odwiedziła szkołę partnerską, która specjalizuje się w kształceniu specjalistów w branży motoryzacyjnej (serwis i naprawa samochodów silników) oraz w drogownictwie: budowa i remontowanie dróg, autostrad, lotnisk. Uczniowie obejrzeli nowoczesne, bardzo dobrze wyposażone pracownie zawodowe mechaniki, elektroniki samochodowej. Młodzież miała okazję porównać systemy edukacji polskiej i ukraińskiej. Podczas wspólnych warsztatów i paneli dyskusyjnych uczestnicy rozmawiali o swoich pasjach, zainteresowaniach i ich wpływie na planowanie przyszłej kariery zawodowej.
Po powrocie odbyło się spotkanie ewaluacyjne, podsumowujące projekt. W spotkaniu udział wzięli: wicestarosta Dariusz Dąbrowski - koordynator z ramienia Starostwa Powiatowego, dyrekcja szkoły i nauczyciele, opiekunowie towarzyszący młodzieży. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze ocenili działania projektowe. Pan Dariusz Dąbrowski podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z wizyt w Barze i swoją rozległą wiedzą historyczną o miejscach, które odwiedzili: Barze, Kamieńcu Podolskim i Winnicy, zaznaczając, że to miejsca wspólne dla historii obu krajów, historii, która ciągle budzi spory i dyskusje.
Projekt: „Młodzi, aktywni, kreatywni –polsko-ukraiński dialog kulturowy” to kolejny krok w rozwoju współpracy w ramach Porozumienia o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Barskim a Powiatem Starachowickim Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy uczestnicy zgodnie, bardzo pozytywnie ocenili projekt, a partnerskie szkoły mają już kolejne pomysły na nowe, wspólne działania.
Pan Dariusz Dąbrowski witając w Starachowicach Gości z Baru powiedział: Cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi samorządami zaowocowała współpracą pomiędzy szkołami. Uważam, że tylko w ten sposób możemy budować przyjacielskie relacje pomiędzy naszymi narodami. Takiej współpracy nie da się zadekretować w umowach pomiędzy państwami czy samorządami.
Pan Józef Kibitlewski dyrektor Barskiego College'u, pożegnał polską grupę słowami: Nie żegnamy się z Wami, ale mówimy – do zobaczenia. Jestem przekonany, że kontynuacja projektu jest niezbędna i konieczna.
Pani Grażyna Małecka dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach podsumowała: Projekt pokazał, że współczesna młodzież, niezależnie od kraju jest do siebie podobna, a przecież jest tą siłą, która zadecyduje o najbliższej przyszłości. Dla mnie najważniejsze było to, że młodzi ludzie razem przebywali, poznawali siebie, swoje zainteresowania, dużo rozmawiali i nawiązali nowe przyjaźnie. To było widać na każdym etapie realizacji projektu i to jest bardzo budujące.
Realizacja projektu potwierdziła, że polscy i ukraińscy rówieśnicy mają podobne marzenia, plany, podobnie spędzają czas i są wspaniałymi kompanami. Priorytetami dla nich są rodzina, praca, przyjaciele, samorealizacja. Wszyscy mają ambitne plany życiowe, z optymizmem patrzą w przyszłość, wielokrotnie podkreślając, że najważniejszy na świecie jest pokój, można więc stwierdzić, że młodość nie zna granic…
więcej na temat realizacji projektu mlodzi-aktywni-kreatywni-polsko-ukrainski-dialog-kulturowy