Uczniowie Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w ZSZ nr 2 realizowali projekt o tematyce ekonomicznej dotyczącej zarządzania własnymi finansami.
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego stał się beneficjentem programu „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP – Edycja II” finansowanego z funduszy Narodowego Banku Polskiego.
Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości ekonomicznej i wiedzy finansowej w zakresie bezpiecznego inwestowania oraz oszczędzania u uczniów uczestniczących w projekcie. W naszej szkole projekt realizowali uczniowie klasy drugiej, kształcący się w zawodzie technika mechatronika, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technika informatyka.
W ramach projektu realizowano tematykę:
1) Zarządzanie finansami własnej rodziny - jak efektywnie oszczędzać i inwestować aby zapewnić rodzinie płynność finansową, bezpieczeństwo finansowe oraz zgromadzić wystarczającą ilość aktywów na emeryturę.
2) Poszukiwanie bezpieczeństwa na rynkach finansowych - jak sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej oraz jak korzystać z nowoczesnych technologii w obrocie bezgotówkowym.
Zajęcia i warsztaty realizowali pracownicy naukowi - pani prof. dr hab. Marta Postuła kierownik katedry Finansów i Rachunkowości Wydziału Zarządzania i pan dr Rafał Cieślik - pracownic wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Grażyna Małecka nauczyciel podstaw przedsiębiorczości w ZSZ nr 2.
Każdy uczeń biorący udział w zajęciach, mógł wziąć udział w konkursie (gra on-line). Ideą proponowanej gry online było stworzenie symulacji, podejmowania odpowiednich decyzji w czasie, w zakresie inwestowania i oszczędzania, z uwzględnieniem sytuacji rynkowych i zmian życiowych. Każdy uczestnik, po zalogowaniu do gry, w wyznaczonym czasie podejmował określone decyzje dotyczące działań z własnymi (wirtualnymi) pieniędzmi. Przed ich podjęciem, mógł zweryfikować informacje dotyczące przedstawionych propozycji na platformie.
W naszym Technikum zwycięzcą który zmaksymalizował swoje zyski i podjął najwięcej odpowiednich decyzji dotyczących inwestowania z tytułem „lidera inwestycji” został Przemysław Nowak - uczeń kształcący się w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Otrzymał nagrodę rzeczową – tablet o wartości 1000 zł. Tyle samo punków uzyskał Kacper Derlatka-technik informatyk. Niestety jego czas realizacji zadań był troszkę dłuższy. Niestety zwycięzca jest tylko jeden. Kacper jednak również otrzymał nagrodę pieniężną, tym razem ufundowaną przez Rady Rodziców.
Dodatkowo, szkoła otrzyma tytuł „Szkoły przyjaznej finansom osobistym”.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w projekcie, który prowadzili wysokiej klasy specjaliści Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że p. dr Rafał Cieślik jest absolwentem naszego Technikum , co dla naszych uczniów jest równie ważne.
Jesteśmy przekonani o tym, że nasi uczniowie kształcąc się w zawodach tak poszukiwanych na rynku pracy będą mieli w niedalekiej przyszłości dylematy jak pomnażać swoje nadwyżki finansowe i potrafili skutecznie zarządzać swoimi finansami! – mówi Grażyna Małecka – dyrektor szkoły.
Podsumowanie projektu - link do filmu