Z okazji Dnia Normalizacji Polskiej w imieniu Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach składamy serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, dużo zdrowia, wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, wielu pomysłów i rozwiązań, które przyczynią się dla dobrego i zdrowego życia każdego człowieka.
Społeczność ZSZ nr 2 w Starachowicach
W związku z obchodami Dnia Polskiej Normalizacji nauczyciele szkoły przeprowadzili lekcje, w których przekazali informacje dotyczące norm i normalizacji we wszystkich zawodach, w których kształci się nasza młodzież.
Zwracali szczególną uwagę młodym ludziom, że norma m.in. dostarcza aktualnej wiedzy technicznej na poziomie regionu, kraju i świata z danej dziedziny zawodowej. Przeznaczona jest do dobrowolnego stosowania przez firmy i przedsiębiorstwa w Polsce. Stanowi też podstawę porozumienia między sferą gospodarczą, rządową i społeczną w pełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa i jakości wyrobów I usług. Po prostu stosowanie norm ułatwia wszystkim życie.
Aktualnie w podstawie programowej nauczyciele przedmiotów zawodowych mają obowiązek przekazać informację na temat norm i normalizacji, co też systematycznie czynią od wielu lat.
Pani Ala Grześkowiak - nauczyciel przedmiotów mechanicznych i BHP przeprowadziła w klasach: 1TEM (technik mechanik), 1TEM (technik elektryk), 1TCI (technik informatyk), 1TL (technik logistyk) zajęcia na temat: Korzyści wynikające ze stosowania norm w Polsce. Rodzaje norm w Polsce.
Pani Edyta Lubieniecka - nauczyciel przedmiotów budowlanych i BHP przeprowadziła cykl zajęć związanych z normami i normalizacją w zawodzie dla technika budownictwa (klasa 1TBS i 3bot) na przedmiotach zawodowych, takich jak rysunek techniczny, technologia robót murarskich i tynkarskich, budownictwo ogólne, organizacja robót budowlanych. W klasie 1TI (technik informatyk) i 1TR (technik reklamy) omówiła tematy: Normy stosowane w zawodzie i w życiu. 20 maja Dzień Normalizacji Polskiej, Normy wokół nas.
Pani Joanna Zielińska - nauczyciel przedmiotów logistycznych przeprowadziła lekcję na temat: Normy w logistyce w klasie 1TL (technik logistyk).
Pan Damian Korona - nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych, mechatronicznych przeprowadził uczniami klasy 1TCI (technik mechatronik) zajęcia, podczas których zrealizował tematy: Łożyska – normy, Wały i osie – normy, Połączenia nierozłączne – normy, Połączenia rozłączne – normy oraz w klasie 3omt (technik mechatronik) temat: Rysunek techniczny maszynowy.
Pan Jarosław Ciepliński przeprowadził lekcje w klasie 4lt (technik logistyk) na temat: Oznaczenia samochodów ciężarowych (normy spalin i hałasu), Kodowanie i odczytywanie informacji w procesach logistycznych. W klasie 3TL (technik logistyk) omówił tematy – Normalizacja w magazynowaniu, Normy ubytków naturalnych w magazynie. W klasie 2TL (technik logistyk) zostały zrealizowane tematy – Przepisy i normy regulujące zagospodarowanie przestrzeni magazynowej, Znaki i oznaczenia w magazynie, Normalizacja w magazynowaniu i Normy ubytków naturalnych w magazynie.
Przeprowadzone lekcje miały na celu uświadomić młodym ludziom, że normy są wszędzie, pełnią ważną rolę i powinniśmy ich przestrzegać.
Polska Norma - jest normą o zasięgu krajowym, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną (Polski Komitet Normalizacyjny), powszechnie dostępną, oznaczoną – na zasadzie wyłączności - symbolem PN. Do 31 grudnia 1993r. stosowanie PN było obowiązkowe i pełniły one rolę przepisów. Nieprzestrzeganie postanowień PN było naruszeniem prawa. Od 1 stycznia 1994 r. stosowanie PN jest dobrowolne, przy czym do 31 grudnia 2002 r. istniała możliwość, przez właściwych ministrów i w pewnych przypadkach, nakładania obowiązku stosowania PN.
Od 1 stycznia 2003 r. stosowanie PN jest już całkowicie dobrowolne (Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, Rozdział 3, Art. 5, pkt 3).
Norma jest dokumentem:
• opisującym sprawdzony stan wiedzy technicznej, świadczącym o jego aktualnym poziomie (światowym, regionalnym, krajowym) w danej dziedzinie;
• przeznaczonym do dobrowolnego stosowania;
• służącym ułatwieniu i uproszczeniu przepływu towarów i usług pomiędzy rynkami;
• mogącym stanowić podstawę porozumienia sfery gospodarczej, rządowej i społecznej w spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa i jakości wyrobów i usług;
• chronionym prawem autorskim, tak jak filmy, muzyka, programy komputerowe lub utwory literackie;
• niebędącym informacją publiczną .
Norma jest narzędziem ułatwiającym:
• wytwarzanie dóbr;
• świadczenie usług;
• zarządzanie;
• współdziałanie systemów.
Więcej ciekawych artykułów i informacji o normach i normalizacji na stronie www.pkn.pl
Edyta Lubieniecka – promotor edukacji normalizacyjnej