W województwie świętokrzyskim w marcu obchodzony jest Tydzień Kultury Języka. Jego celem niezmiennie jest dążenie do pokazania wielkiej roli języka ojczystego, propagowanie jego kultury, kształtowanie estetyki i form wypowiadania się. Tegorocznej, XXXI edycji, przyświecały słowa Wisławy Szymborskiej: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Hasło przewodnie projektu skupia uwagę na szeroko pojętej sztuce czytania, a opanowanie tej umiejętności zależy szczególnie od procesów dekodowania i rozumienia. Dekodowanie to opanowanie techniki czytania, która umożliwia rozumienie znaczeń zawartych bezpośrednio w tekście, a w dalszej kolejności ich interpretację, czyli rozumienie dosłowne, przenośne, krytyczne i twórcze.
W ramach szkolnych obchodów Tygodnia Kultury Języka odbywały się lekcje poświęcone zagadnieniom poprawności i kulturze językowej, tematom czytelnictwa, wartościom płynącym z czytania książek. Uczniowie, prezentowali swoje zainteresowania literaturą, polecali ciekawe pozycje, zachęcając innych do lektury.
Po raz dwudziesty pierwszy zorganizowany również został Szkolny Konkurs Ortograficzny. Jego uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym, naszpikowanym zawiłościami ortograficznymi dyktandem. Zwyciężyła Karolina Podgórska z klasy 2 TCI, II miejsce zajęła Jessica Bujak z klasy 1 TBS, a III – Igor Szwajnoch z klasy 1 TE.
Tydzień Kultury Języka to dobra okazja, aby uświadomić sobie, że jest wiele powodów, dla których należy dbać o poprawność językową, pozwala ona nie tylko nawiązywać kontakty z innymi, ale również sprawniej się uczyć i uczestniczyć kulturze, a czytanie książek z pewnością może być przyjemnością.
Organizacją TKJ, jak co roku, zajęła się Donata Zielińska-Miśkiewicz, nauczycielka języka polskiego.