Upływa 200 lat od wydarzeń opisanych w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Z tej okazji Prezydent Polski zainaugurował ogólnopolską akcję pod hasłem „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”. Celem projektu jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Z tej okazji, w piątek 28 września, w godzinach popołudniowych, w naszej szkolnej bibliotece – Multimedialnym Centrum Informacji także zabrzmiał trzynastozgłoskowiec epopei narodowej.
Społeczność szkolna, z inicjatywy nauczycieli-bibliotekarzy, pań: Renaty Nejthardt i Magdaleny Tuz, z przyjemnością włączyła się w ogólnopolski projekt „Narodowego czytania”. Spotkanie miało charakter kameralny i zostało poprowadzone przez parę uczniów. Prowadzący: Patrycja Zarzycka i Damian Bodulski, którzy wkroczyli na salę tanecznym krokiem przy dźwiękach muzyki poloneza Wojciecha Kilara, wystąpili w pięknych, strojach szlacheckich. Konferansjerzy opowiadali o tematyce dzieła, jego formie, rygorystycznym metrum, znaczeniu dla literatury i całego narodu oraz wyznaczali kolejne osoby do czytania fragmentów dzieła. Poemat zabrzmiał w wykonaniu kadry kierowniczej szkoły, nauczycieli, pracowników administracji, księdza oraz uczniów. Tło do lektury tworzyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza. Głośne czytanie fragmentów poematu zostało wzbogacone przez prezentację multimedialną o życiu i twórczości Adama Mickiewicza przedstawioną przez ucznia Konrada Niewczasa oraz krótkie wystąpienie historyka – pana Stanisława Wojtana na temat czasów, w których Mickiewicz umiejscowił akcję poematu. W spotkaniu wykorzystano także piosenkę zawierającą fragmenty dzieła, wykonywaną przez Annę Marię Jopek i Michała Żebrowskiego oraz inwokację z filmu Andrzeja Wajdy w mistrzowskim wykonaniu Krzysztofa Kolbergera.
Tę cenną inicjatywę kulturalną wsparli sponsorzy: cukiernia „Heka” i Szkoła Nauki Jazdy „Na Luzie”, dzięki którym udało się przygotować poczęstunek dla uczestników. Pomocą służyło także Starachowickie Centrum Kultury, które udostępniło organizatorom kostiumy – przebrania.