Wychodząc naprzeciw problemom społeczno – zdrowotnym obserwowanym wśród młodzieży i zagrożeniom, jakie niosą ze sobą różne używki, w tym dopalacze i różne narkotyki w dniach 23 - 24.05.2024r. w Zespole Szkół Zawodowych 2 odbyły się Szkolne Dni Profilaktyki. W tych dniach dla uczniów szkoły zorganizowano szereg imprez promujących zdrowy styl życia. Dzięki współpracy z Fundacją SENSIBUS przeprowadzone zostały wykłady i warsztaty, których celem była promocja zdrowia, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz minimalizowanie zachowań problemowych wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie postawy prozdrowotnej i prospołecznej sprzyjającej życiu bez substancji psychoaktywnych.
Młodzież miała sposobność zwiększenia świadomości na temat zagrożeń i konsekwencji zdrowotnych, społecznych i prawnych związanych z zażywaniem narkotyków, w zakresie podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących własnego zdrowia oraz zdrowia innych osób. Zajęcia prowadzili: Damian Gurdziel – terapeuta uzależnień, który na co dzień pracuje w poradni i ośrodku MONAR w Łodzi oraz Adrian Pudło – psychoterapeuta uzależnień, który na co dzień prowadzi terapię z młodzieżą jak i osobami dorosłymi z problemem uzależnienia od narkotyków, alkoholu, dopalaczy, hazardu, zakupów, Internetu (gier komputerowych), rodzinami oraz bliskimi takich osób, pracujący w Ośrodku MONAR w Dębowcu. Koordynatorem była Dominika Jedlińska - terapeuta uzależnień, pracująca w Fundacji SENSIBUS. Organizatorem spotkań była Justyna Pastuszka – pedagog szkolny. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich w zawodach: technik mechatronik, spedytor, mechanik, budownictwa, reklamy, odnawialnych źródeł energii, pojazdów samochodowych, informatyki.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzi ludzie stwierdzili, że spotkania prowadzone były w zrozumiałej i ciekawej formie, zrobiły na nich duże wrażenie, były przydatne, poszerzyły ich wiedzę i nauczyły, że sięganie po używki to nie oznaka dorosłości, ale początek wielu problemów, z którymi coraz trudniej sobie poradzić.