Od 2003 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach działa Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi, do którego należy obecnie ponad 60 uczniów, a opiekunami są panie: Magdalena Półtorak, Elżbieta Winiarska i Beata Grad. Klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie” organizowanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Świętokrzyski Oddział Okręgowy PCK w Kielcach, ubiegłym roku zdobyliśmy II miejsce w województwie.
Uczniowie zrzeszeni w Szkolnym Klubie HDK, to osoby mające świadomość, że krew może być potrzebna w każdej chwili, każdemu z nas lub naszym bliskim. Jest to bezcenny dar, który może ocalić życie drugiego człowieka, albo zmniejszyć jego cierpienie.
Mając na uwadze fakt, że krwi nie da się wytworzyć syntetycznie, gdyż jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm, w dniu 11 marca 2025 roku w Technikum Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Starachowicach, zorganizowano akcję honorowego oddawania krwi oraz Akcję DKMS - rejestracja dawców komórek macierzystych szpiku.
Uczniowie, w dużej części po raz pierwszy, mieli okazję oddać krew - najcenniejszy dar. Chętnych, jak zawsze, nie brakowało. Przed drzwiami szkolnej sali konferencyjnej, gdzie zorganizowano punkt pobierania krwi, ustawiła się pokaźna kolejka.
W akcji, po uprzednim wypełnieniu dokumentacji, wzięło udział 63 uczniów. Po wstępnych badaniach krew oddało 54 osób. Dzięki temu udało się pozyskać prawie 25 litrów krwi (po 450 ml każdy uczestnik).
Słodki poczęstunek uczestnikom akcji zapewnił Oddział Rejonowy PCK w Starachowicach, a pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Kielcach, jak zawsze, profesjonalnie pobierali krew w przyjaznej i milej atmosferze.
Organizowanie tego typu akcji na terenie szkoły ma bardzo duże znaczenie, nie tylko dla pozyskania nowych dawców krwi, ale także ważne są względy wychowawcze. Uczniowie, ze względu na sprzyjającą atmosferę, zaufanie do organizatorów oraz wzajemną motywację, łatwiej podejmują decyzję, aby zostać honorowym dawcą krwi, a tym samym ratować ludzkie życie. Opiekunkami krwiodawców podczas akcji były Elżbieta Winiarska, Grażyna Franczyk i Magdalena Półtorak. Akcję DKMS prowadziła skutecznie Beata Grad – zarejestrowało się 24 nowych dawców szpiku.
Tłem dla dzisiejszej akcji były plakaty promocyjne zaprojektowane i wydrukowane przez uczniów pod kierunkiem Piotra Wejnera na zajęciach z produkcji reklamy – Technik Reklamy.