NARKOTYKI? NA CO MI TO!, to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pod patronatem Ministra Zdrowia. Pod tym samym hasłem starachowicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała na terenie miasta akcję profilaktyczną. W imprezie, która z tej okazji odbyła się 13 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1, wzięli udział przedstawiciele czterech szkół ponadgimnazjalnych (ZSZ Nr 1, ZSZ Nr 2, I LO i III LO). Celem akcji było kształtowanie przekonania, że większość młodych ludzi nie używa narkotyków i promuje zdrowy styl życia.
Przedstawiciele poszczególnych szkół, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w imprezie, mieli za zadanie przygotować prezentację na temat wpisujący się w hasło ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej. Młodzież z ZSZ Nr 1 wybrała hasło: „Narkotyki czy wartości?”, przedstawiciele LO I przygotowali fantastyczna prezentację pod tytułem „Nie trać kolorów”, a uczniowie III LO krótki spektakl pod tytułem „Nie daj się…”.
Reprezentanci naszej szkoły przygotowali występ pod hasłem „Pasja alternatywą dla nałogu”. Reprezentowali nas: członkowie grupy muzycznej (Monika Marzec kl. 2 lps, Mateusz Jaskiewicz kl. 2 pmt, Dawid Binkowski kl. 1 smt oraz Marcin Łodej kl. IV cet), którzy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczno-wokalne, miłośnicy tańca breakdance (Adam Wolski kl. 4 st i Łukasz Rak kl. 2 bt), pasjonaci jumpstyle’u (Kasia Derlatka kl. 2 ort i Piotr Zamilski kl. 3 cet), rysownik Piotr Matla z kl. 1 rt oraz grupa akrobatów (Mateusz Bębenek kl. 4 st oraz Kamil Wosiki i Dawid Binek z klasy 2 lst. Opiekunem grupy była pani Magdalena Tuz.
Nasza młodzież próbowała pokazać, jak można żyć i bawić się bez narkotyków i udowodniła, że młodzi ludzie nie potrzebują brać, żeby pozytywnie się nakręcać. Nasi uczniowie, dzieląc się z publicznością swoimi pasjami i zainteresowaniami pokazali, że można być twórczym i aktywnym bez „wspomagaczy”. Młodzież pokazała, że pasja nie tylko wzbogaca człowieka i nadaje jego życiu sens, ale może być także znakomitą alternatywą dla nałogu – może być fantastycznym, pozytywnym uzależnieniem.