W dniach 15- 16 grudnia Marietta Gwóźdź i Kamil Kurek, uczniowie klasy pierwszej o specjalności organizacja reklamy, pod opieką nauczyciela, pana Sławomira Gwardysia, wzięli udział w pierwszym zjeździe programu historycznego „Polska w XX wieku”. Jest to druga edycja programu uruchomionego przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka, skierowanego do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli.
Podczas zajęć warsztatowych wykorzystywane są filmy, nagrania świadków historii, spacery po Warszawie itp. Wszelkie koszty udziału w projekcje pokrywa Fundacja im. B. Geremka.
Program zajęć koncentruje się na ważnych zagadnieniach XX-wiecznej historii Polski, będących przedmiotem debaty w środowiskach historycznych oraz wśród szerszej opinii publicznej. Kładzie on zwłaszcza nacisk na historię społeczną i kulturalną. W bieżącym roku szkolnym do programu zakwalifikowało się 23 uczniów i 13 nauczycieli, z 12 szkół z całej Polski.
Podczas pierwszego zjazdu zajęcia dla uczniów prowadzone były zarówno przez pracowników Fundacji jak i pracowników warszawskich szkół wyższych. Odbywały się one w siedzibie Fundacji jak i Domie Spotkań z Historią. Tematyka warsztatów ogniskowała się wokół wielokulturowości w II Rzeczpospolitej. Zajęcia dla nauczycieli odbywały się wspólnie z uczestnikami kursu historii XX wieku „Państwo – Naród - Społeczeństwo”, organizowanego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Dotyczyły one problemów społeczno-gospodarczych XX wieku, a prowadzącymi byli wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej. W sobotni wieczór uczestnicy programu mieli przyjemność obejrzeć wystawiany w Teatrze Współczesnym wspaniały spektakl zatytułowany „Mimo wszystko”, w którym wystąpili Maja Komorowska i Andrzej Seweryn.
Zdaniem naszych uczniów, Marietty i Kamila – uczestników zajęć, warsztaty były bardzo ciekawe. Wymagały ciągłego zaangażowania i dawały możliwość skonfrontowania swojej wiedzy oraz umiejętności z wiadomościami uczestników wywodzących się z różnych regionów Polski. Ponadto, wiedza zdobyta podczas warsztatów, na pewno przyda się Marietcie i Kamilowi podczas Olimpiady Solidarności, w której niebawem wezmą udział, a która sprawdza wiedzę z historii Polski w latach 1970-1990. Wiadomości te mogą okazać się przydatne także Kamilowi, który przygotowuje się do okręgowych zawodów Olimpiady Historycznej.