W piątek, 11 stycznia 2013 roku, ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Technikum Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, pod opieką nauczycieli: pani Elżbiety Dwojak oraz panów Sławomira Gwardysia i Marka Bachurskiego wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego - obiektu otwartego w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania i będącego wyrazem hołdu warszawiaków wobec jego uczestników, walczących i ginących za wolną Polskę.
Zwiedzający muzeum uczniowie oprócz tradycyjnych form prezentacji faktów i problemów związanych z działalnością niepodległościową Polaków, takich jak gabloty z eksponatami, zdjęcia uczestników powstania itp., zetknęli się z wieloma przekazami multimedialnymi. Wszystko to, ma na celu umożliwić zwiedzającym samodzielne poznawanie historii.
Pamiątki prezentowane w Muzeum, według jego twórców, powinny wprowadzać w odpowiedni nastrój, kontekst historyczny, ułatwiać spotkanie z historią, pomagać ją zinterpretować i zrozumieć. Ważnym elementem w Muzeum jest materiał dźwiękowy z tamtej epoki, oryginalny bądź zrekonstruowany, który ma dla zwiedzających często siłę znacznie przewyższającą słowo pisane.
Mentorem uczniów w tych poszukiwaniach był znakomicie przygotowany wolontariusz, oprowadzający naszą grupę po Muzeum. Od samego początku nawiązał on bardzo dobry kontakt z młodzieżą, "zmuszając" ją do samodzielnego poznawania faktów. Ważną rolę w jego sposobie przekazywania wiadomości było odgrywanie przez młodzież scenek pozwalających im wczuć się w nastrój tamtych czasów, przeżywać dylematy przed jakimi stawali często młodzi ludzie w ich wieku.