W dniach 15-16.04.2013r. nauczyciele języka angielskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach p. Anna Bracik i p. Sylwia Nowak uczestniczyli w programowym wyjeździe do Rzymu. Spotkanie było zorganizowane w ramach realizacji projektu ValeriaPLUS w programie Leonardo da Vinci.
W skład konsorcjum projektowego wchodzi 21 podmiotów oświatowych z Włoch, Węgier, Turcji i Polski oraz Krajowa Federacja Kształcenia Zawodowego w Rzymie. Instytucją aplikującą i koordynującą zadania projektowe jest szkoła włoska.
Zadania projektowe Valeria Plus, mają na celu zwiększyć rolę ucznia w procesie nauczania, wprowadzić wypracowane już narzędzia i metody dydaktyczne uważane za najbardziej skuteczne oraz podjąć obserwację sposobu prowadzenia zajęć przez nauczycieli na przedmiotach ujętych w projekcie (język polski, język angielski, matematyka, przedmioty zawodowe). Realizacja projektu ma również na celu przeprowadzić ankiety wśród uczniów i nauczycieli, opracowywać analizy i sformułować wnioski, które zostaną wdrożone w szkołach partnerskich.
Wizyta w Rzymie miała charakter szkoleniowo- sprawozdawczy. W pierwszym dniu spotkania, po powitaniu przez koordynatora projektu, panią Annę Lenę Mancę oraz przedstawicieli władz lokalnych regionu Lazio, przedstawiono raport z wyników ankiet przeprowadzonych w szkołach partnerskich. Ankiety przeprowadzono wśród 2247 uczniów szkół z Polski, Włoch, Węgier oraz Turcji: 1283 uczniów klas drugich oraz 964 uczniów klas trzecich szkół partnerskich. Ankietowanie uczniów odbyło się z wykorzystaniem platformy internetowej. Ankietowani uczniowie oceniali ich relacje z nauczycielami i rówieśnikami, dobór metod nauczania, organizację zajęć lekcyjnych oraz atmosferę w klasie. Ankietowanie miało na celu zachęcić uczniów do przemyśleń na temat własnych wyników w nauce, określić powody niepowodzeń w szkole oraz znaleźć sposób na polepszenie wyników.
Kolejnym szkoleniem, w którym wzięli udział nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 było szkolenie dotyczące doboru właściwych narzędzi do pracy dydaktycznej. Jego tematem była rola nauczyciela w procesie nauczania we współczesnym świecie. Omawiano cele i sposoby ewaluacji w procesie nauczania i uczenia się oraz prezentowano narzędzia do pracy dydaktycznej.
Tematem kolejnego szkolenia były wskazówki dla nauczycieli dotyczące procesu nauczania- dobór właściwych metod. Omawiane zostały przykłady pozytywnych zachowań nauczyciela mogących mieć wpływ na większą motywację do nauki wśród uczniów. Omawiano również rodzaje komunikacji pomiędzy nauczycielem a uczniem w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele placówek oświatowych z krajów partnerskich rozmawiali na temat korzystania z platformy internetowej stworzonej na potrzeby projektu ValeriaPLUS. Platforma ta umożliwiła ankietowanie uczniów szkół partnerskich oraz korzystanie z dokumentacji projektowej. Kolejnym tematem dyskusji było również korzystanie z forum w celu komunikowania się pomiędzy nauczycielami. Dyskutowano również na temat potrzeby organizowania wideokonferencji co bardzo ułatwia współpracę pomiędzy partnerami projektu.
W drugim dniu spotkania, nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zarządzania grupą fokusową. Omawiano czynniki dla których istotne jest przeprowadzenie ewaluacji oraz cele jakie chcą osiągnąć szkoły partnerskie poprzez ten proces. Omawiano zadania, etapy oraz techniki pracy grupy fokusowej. Dyskusja była przygotowaniem do kolejnego etapu projektu- ankietowania nauczycieli.
Następną częścią spotkania w Rzymie była prezentacja multimedialna dotycząca badania obszarów audytu w procesie nauczania i uczenia się. Omawiano wskazówki dotyczące prowadzenia ewaluacji, sposoby pomiaru oraz doboru narzędzi. Prezentowano organizację, zakres i rodzaje audytu. Po zakończeniu prezentacji odbyły się warsztaty dla dwóch grup, które wykonywały zadania dotyczące badania obszarów audytu w placówkach oświatowych.
Szkolenia i warsztaty prowadzone były w języku angielskim oraz włoskim.
Podsumowaniem spotkania w Rzymie było posiedzenie Komitetu Zarządzającego projektu ValeriaPLUS, którego członkami są przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach- Dyrektor p. Grażyna Małecka, oraz nauczyciele języka angielskiego p. Sylwia Nowak i p. Anna Bracik. Podczas tego posiedzenia omawiano działania zaplanowane na kolejny rok współpracy.
Kolejnym spotkaniem planowanym w ramach projektu ValeriaPLUS będzie spotkanie w Turcji w październiku 2013, zaś w marcu 2014 w miejscowości Monza we Włoszech. Podsumowanie projektu zaplanowano na wrzesień 2014 roku w Tricase we Włoszech.