W dniach 13 - 14 kwietnia 2013 roku Marietta Gwóźdź i Kamil Kurek, uczniowie klasy pierwszej, o specjalności organizacja reklamy, z Technikum Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przy ulicy 1-go Maja 4, pod opieką Sławomira Gwardysia, wzięli udział w Warszawie w trzecim zjeździe programu historycznego „Polska w XX wieku”. Jest to edukacyjny ogólnopolski projekt prowadzony przez Fundację „Centrum im. Bronisława Geremka”.
Głównym celem pierwszego dnia zjazdu było zapoznanie uczniów z dziejami ludności żydowskiej, mieszkającej podczas II wojny światowej w Warszawie. Podczas zajęć warsztatowych zapoznawali się z przebiegiem holocaustu na ziemiach polskich. W związku z siedemdziesiątą rocznicą powstania w getcie warszawskim odbyli spacer po jego dawnym terenie, zapoznając się nie tylko z przebiegiem powstania ale i miejscami upamiętniającymi dzieje i walkę Żydów polskich podczas II wojny światowej. Spotkali się też z żyjącym świadkiem ich zagłady, mieszkanką okolić Łodzi, więźniarką Auschwitz, uczestniczką „marszu śmierci” z tego obozu. Drugi dzień poświęcony był poznawaniu początków PRL-u poprzez materiały źródłowe oraz kultury socrealistycznej w sferze wizualnej.
Nauczyciele pierwszego dnia wysłuchali wykładów w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno- Społecznych i Szkoleń, odbywających się tam w ramach kursu historii powszechnej XX wieku. Wykładowcami byli pracownicy IPN-u, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ośrodka Studiów Wschodnich. Tematyka wykładów dotyczyła rywalizacji amerykańsko- radzieckiej po II wojnie światowej. Drugiego dnia nauczyciele zapoznali się z wystawą „Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henre'go Cobba” i poznawali plany oraz przebieg odbudowy Warszawy po II wojnie. Następnie na przykładzie życiorysu Jana Jeziorańskiego prowadzili rozmowy o różnych sposobach postrzegania patriotyzmu.
Jak zwykle w sobotni wieczór zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie teatralne. Tym razem był to „Hamlet” w teatrze współczesnym. Przedstawienie reżyserował Maciej Englert. Wystąpiła w nim bardzo duża grupa znanych polskich aktorów. Tytułowego Hamleta grał Borys Szyc, Klaudiusza- króla duńskiego Andzej Zieliński, szambelana Poloniusza- Sławomir Orzechowski. Nawet w epizodycznych rolach występowali cenieni aktorzy, choćby Krzysztof Kowalewski w roli grabarza.