W sali konferencyjnej ZSZ nr2 odbyło się spotkanie dotyczące przemocy wobec kobiet. Organizatorkami i pomysłodawczyniami spotkania były pedagog szkolny pani Jolanta Lisowska oraz pani Marta Majkusiak - prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Przystań". Wprowadzenia do spotkania dokonała Grażyna Małecka – dyrektor szkoły. Następnie głos zabrała pani Marta Majkusiak; prowadząc dialog z uczennicami siedzącymi na widowni przekazała wiele istotnych informacji.
Istnieje 16 dni walki w obronie kobiet - jest to kampania trwająca między 25 listopada a 10 grudnia. Idea walki z dyskryminacją zrodziła się już na początku lat 80-tych, ogłoszono wtedy Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet (25 listopad). Dzień ten oficjalnie został uchwalony przez ONZ w 1999 rok.
Daty objęte hasłem "16 dni" to:
* 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
* 6 grudnia - Rocznica Masakry w Montrealu
Tego dnia 1989 roku Marc Lepine zabił i zranił kilkanaście kobiet w budynku Politechniki Uniwersytetu w Montrealu. Zrobił to, ponieważ według niego kobiety nie powinny ukończyć studiów technicznych.
* 10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Jest to rocznica podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wtedy właśnie narody świata połączyły się w nadziei zakończenia i osądzenia fali ludobójstwa, jaka miała miejsce podczas II wojny światowej.
" 16 dni" to symbol, którego celami są: umacnianie solidarności kobiet na całym świecie, budowanie świadomości, że przemoc jest pogwałceniem praw człowieka, powstrzymanie przemocy wobec kobiet.
Uczestniczący w spotkaniu policjant pan Sebastian Śpiewak, dostarczył kolejną dawkę faktów. Obecni dowiedzieli się , że przemoc może być nie tylko fizyczna, psychiczna czy też seksualna, ale także ekonomiczna. Sprawca przemocy nie ma wytłumaczenia na swoje działania, alkohol czy nerwy są tylko czynnikiem pobudzającym, nigdy usprawiedliwieniem.
Na zakończenie kilka uczennic z klasy z III LPS: Monika Marzec, Agata Gawłowska, Agnieszka Pałys, Daria Słowińska, Sandra Traczyńska, Joanna Kubiak i Urszula Robaczkiewicz wygłosiły tematyczne referaty. Były one m.in. o tym dlaczego kobiety nie potrafią odejść od sprawców, fazach przemocy mających ogromny wpływ na decyzję "odejść czy zostać", itp. .
Świadomość tak ważnych informacji z pewnością pomoże młodym kobietom w przyszłym życiu, związkach oraz podejmowaniu decyzji.