Znowelizowana ustawa Prawa energetycznego z 11 września 2013r. daje możliwość włączenia do sieci mikroinstalacji i małych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OŹE), tj. siłę wiatru, promieniowanie słoneczne, ciepło wnętrza ziemi, biogaz i inne . Tej tematyce służy projekt w ramach POKL - PWP – EKOtechnik – kształcenie z energią, realizowany przez Akademię Przedsiębiorczości Sp. z o.o we współpracy z Technikum Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Starachowicach. Ma on na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia.
W ramach projektu odbyła się wizyta studyjna w Niemczech, kraju gdzie sprawie OŹE nadaje się priorytetową wagę. Obserwacja doświadczeń niemieckich zostanie przeniesiona na grunt Polski do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2.
W szkole tworzone jest laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W pracowni zostaną zainstalowane urządzenia do pozyskiwania OŹE, wszystkich popularnych typów występujących w przemyśle – pompy, solary, ogniwa fotowoltaiczne, wiatraki.
W czasie przerwy semestralnej odbyły się warsztaty dla grupy nauczycieli w zakresie wdrożenia nowego kierunku kształcenia, tj. technika odnawialnych źródeł energii, jak również w zakresie modyfikacji programów nauczania i poszerzenia ich o tematykę OZE w zawodach: technik mechatronik, technik elektryk , technik budownictwa, technik ochrony środowiska.
Warsztaty w zakresie wdrożenia tej tematyki prowadził znany w Polsce specjalista prof. h.c.dr. inż. Ryszard Tytko, zajmujący się metodyką kształcenia w zakresie technika odnawialnych źródeł energii, jak również metodyką szkolenia kursowego instalatorów instalacji zasilanych z odnawialnych źródeł energii. W szkoleniu uczestniczył Pan Prezes Michał Zatorski z Akademii Przedsiębiorczości, beneficjent projektu z grupą osób odpowiedzialnych za jego realizację. Spotkanie z prof. Ryszardem Tytko potwierdziło bardzo dobry kierunek rozwoju Technikum Nr 2.
Modyfikacja programów nauczania i szkolenie kursowe da możliwość zdobycia uprawnień do montażu i obsługi urządzeń do OŹE. Modyfikacja programów i wyposażenie laboratorium jest konsultowane również z doświadczonym partnerem niemieckim. Zdobywane uprawnienia są bardzo przyszłościowe, dające pewną możliwość zatrudnienia.
Dynamicznie rozwijający się rynek produkcji i montażu urządzeń zasilanych z OZE , zgłasza zapotrzebowanie na coraz większą ilość dobrze wyszkolonych instalatorów. A oto przecież chodzi w szkoleniu zawodowym – należy przygotować specjalistów potrzebnych na rynku pracy.