W dniach 13-14 marca 2014 roku Ola Śmigielska, uczennica klasy pierwszej, o specjalności logistyk, z Technikum Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, pod opieką Sławomira Gwardysia, wzięła udział w Warszawie w pierwszym zjeździe programu historycznego „Polska w XX wieku”- są to ogólnopolskie warsztaty historyczne, organizowane przez fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka w Warszawie.
Po raz drugi z rzędu szkoła zakwalifikowała się do uczestnictwa w tym programie, a Ola znalazła się wśród dwudziestu dwóch szczęśliwców z całej Polski.
Celem programu jest wsparcie młodzieży i nauczycieli w rozwijaniu zainteresowań historią, w szczególności historią najnowszą oraz promowanie wiedzy historycznej, jako ważnego narzędzia rozumienia współczesnego świata. Dla nauczycieli jest okazją do poszerzenia wiedzy, poznania atrakcyjnych metod nauczania oraz dyskusji ze świadkami historii ostatniego półwiecza.
Podczas pierwszych zajęć Ola wraz z innymi uczestnikami zajmowała się poznawaniem życia codziennego i (kontr)kulturą w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Tematykę tą uczestnicy poznawali na podstawie kronik filmowych i filmów z tamtego okresu. Nauczyciele w tym czasie uczestniczyli w warsztatach i wykładach w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Zapoznawali się tam też z kwestiami związanymi z kontrkulturą w PRL-u, propagandą sukcesu w czasach gierkowskich czy rywalizacją w kosmosie między USA a ZSRR.
W sobotni wieczór uczestnicy programu mieli przyjemność obejrzeć wspaniałą inscenizację „Zemsty” w Teatrze Polskim. Był to spektakl zbudowany na wyrazistych osobowościach aktorskich. Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn budują wielobarwne, złożone sylwetki protagonistów, łącząc tradycję teatru fredrowskiego z bardzo dużym dystansem do konwencji w jakiej zwykło się grywać Fredrę. Najnowsza inscenizacja, według reżysera spektaklu Krzysztofa Jaśińskiego, ma pozwolić na nowo postawić pytania, niezmienne od stuleci: czy polskość to wieczny spór? Czy polskość to piekło sąsiedzkości? Brawurowo wykonana inscenizacja spotkała się z żywiołową reakcją widowni w czasie, jak i po zakończeniu przedstawienia. Uczestnicy warsztatów byli pod tak wielkim wrażeniem przedstawienia, że jeszcze podczas zajęć niedzielnych wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na jego temat.