W dniach 17 i 18 maja 2014 roku w Warszawie odbył się trzeci zjazd programu „Polska w XX wieku - ogólnopolskie warsztaty historyczne im. prof. Bronisława Geremka”. Ze Starachowic uczestniczy w nich Ola Śmigielska, ucznnica naszej szkoły. Wraz z nią uczestniczy w nich i jest zarazem jej opiekunem nauczyciel historii Sławomir Gwardyś.
Program daje wsparcie młodzieży w rozwijaniu jej zainteresowań historią, w szczególności historią najnowszą oraz promuje wiedzę historyczną jako ważne narzędzie rozumienia współczesnego świata. Nauczyciele mają okazję poszerzyć swoją wiedzę, poznać atrakcyjne metody nauczania.
Wyjątkowo podczas tego zjazdu uczestnicy programu, korzystając z ogólnopolskiej akcji „Noc muzeów” sobotni wieczór oraz część nocy spędzili zwiedzając warszawskie muzea, miejsca związane z wielowiekową historią Warszawy lub instytucje państwowe, które tego dnia były udostępnione dla zwiedzających. Uczestnicy warsztatów ze Starachowic, po półtoragodzinnym oczekiwaniu w kolejce, zwiedzili Kancelarię Premiera. Dowiadując się nie tylko jak wygląda jej praca ale i jak wyglądała historia wybudowanego jeszcze przez władze carskie w 1903 roku budynku. Trzeba przyznać, że było dużą frajdą zasiąść w fotelu Premiera, w pomieszczeniu gdzie co wtorek prowadzi on obrady Rady Ministrów, czy też stanąć przy mikrofonie w Biurza Prasowym Rządu, gdzie Premier i pracownicy Biura odpowiadają na pytania dziennikarzy. Następnie Ola Śmigielska i Sławomir Gwardyś udali się zwiedzać Muzeum Narodowe, gdzie obok stałych ekspozycji odbywała się też wystawa prac Aleksandra Gierymskiego.
Wcześniej w sobotę zarówno uczniowie jak i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach warsztatowych poświęconych historii Żydów polskich w XX wieku. Uczniowie odbyli też spacer po terenie zajmowanym przez getto żydowskie podczas II wojny światowej, gdzie zupełnie niespodziewanie wykład dotyczący sytuacji Żydów w okresie Holocaustu udzieliła im przypadkowo spotkana starsza Pani, której mama i babcia ukrywały w tamtych strasznych czasach Żydów. Obydwie grupy, nauczycielska i uczniowska, zwiedziły też Muzeum Historii Żydów Polskich. Niedziela poświęcona była spotkaniu z przedstawicielami fundacji Obywatele Nauki, gdzie pracowano nad artykułem naukowym poświęconym widzeniu wikipedii przez uczniów i nauczycieli. Podstawą dla niego były przeprowadzone przez uczestników warsztatów dyskusje i wywiady z nauczycielami i uczniami w macierzystych szkołach.