W dniach 20-26 października 2014r. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach włączył się do obchodów VI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który obejmował działania mające na celu wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wspomagania drogi do edukacji, zawodu, pracy i kariery. W ramach OTK dla młodzieży szkolnej przygotowano różne interesujące wydarzenia.
W czasie zajęć uczniowie poznawali własne umiejętności, zdolności oraz indywidualne predyspozycje zawodowe. Opracowywali też karty cech osobowościowych, a także określali wartości i priorytety, które stanowią punkt odniesienia przy wyborze zawodu i działań zawodowych.
Młodzież miała możliwość wykonać na komputerze test umiejętności rozpoznawania mocnych i słabych stron osobowości a więc obszarów, które są ważne przy wyborze zawodu, szkoły czy miejsca pracy.
Młodzież z klas o profilu budowlanym na zajęciach warsztatowych projektowała budowle, w których elementy konstrukcyjne składały się z ważnych cech charakteru człowieka niezbędnych na drodze zawodowej. Rysunki umieszczono na wystawie prac. Uczniowie klas II w czasie prelekcji dowiedzieli się, jakie czynniki warunkują rozwój zawodowy i sprzyjają osiąganiu sukcesu i zadowolenia z wykonywanej pracy.
Dla uczniów kończących szkołę zorganizowano spotkanie dotyczące rynku pracy i wymagań jakie stawiają pracodawcy kandydatom. Klasy III przygotowały prezentację multimedialną o tym gdzie i jak szukać ofert i informacji o pracy.
Działania nauczycieli realizowane w ramach VI OTK wspierali zaproszeni doradcy zawodowi: p. K.Misiowiec z Młodzieżowego Centrum Kariery i p. J.Sieczka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Uzupełnieniem tegorocznego OTK były zorganizowane dla uczniów wycieczki zawodoznawcze: II Międzynarodowe Targi INNO-TECH EXPO oraz IV Jesienne Targi Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz „Dom i Wnętrze”.
Wszystkie realizowane działania OTK dostarczyły społeczności szkolnej wiele cennych informacji do wykorzystania na dalszej drodze kształcenia i kariery zawodowej.
Organizacją i prowadzeniem zajęć zajmowali się nauczyciele: p.J.Lisowska, E.Lubieniecka, M.Filipczak, J.Kulczuga, M.Półtorak, D.Dwojak. W wykładach szkolnych uczestniczyli: p.M.Bątkiewicz, G.Franczyk, T.Sowa, J.Domagała, L.Garbala.
Realizacja myśli przewodniej jaką są słowa Seneki „Nie dla szkoły się uczymy lecz dla życia” w Technikum Nr 2 nabiera realnych kształtów.