Piętnastu uczniów klas III z Technikum Nr 2 wzięło udział w praktykach zawodowych zorganizowanych w ramach projektu „EKOtechnik – kształcenie z energią”. To kolejny etap współpracy ponadnarodowej realizowanej przez Akademię Przedsiębiorczości Sp. z.o.o. w Starachowicach, w partnerstwie EntwicklungsgesellschaftEnergieparkLausitz GmbH dla Technikum nr 2 w Starachowicach.
W tygodniowych praktykach (16-22 listopada) wzięli udział uczniowie na co dzień kształcący się w zawodach: technik budownictwa, technik mechatronik oraz technik ochrony środowiska.
Do Niemiec pojechali: Kamil Czechowski, Paweł Jabłoński, Karol Kleczaj, Małgorzata Kozieł, Adrianna Król, Konrad Marek, Jakub Maruszczak, Kamil Mazur, Michał Nowak, Patrycja Piwnik, Damian Sałek, Ernest Siwiec, Rafał Uliński, Ilona Wójcik i Marcin Wrona z opiekunami Teresą Sową i Moniką Jaworską.
W trakcie wyjazdu uczniowie zapoznawali się z funkcjonowaniem niemieckich przedsiębiorstw działających w branży odnawialnych źródeł energii.
Podczas wizyty w RenocWärme GmbH w Crinitz, uczniowie poznali m.in. nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz zintegrowane systemy oszczędzania energii.
W FimagFinsterwaldeMaschinen – undAnlagenbau GmbH mówiono o konstrukcji i budowy bloków grzewczo – energetycznych, które zapewniają nieograniczoną dostępność do energii i niezależność energetyczną. Praktyczne wykorzystanie takich rozwiązań przedstawiono w biogazowni w Bönitz. Gospodarze zaprezentowali procesy wytwarzania biogazu z odpadów organicznych oraz specjalnie uprawianych w tym celu roślin.
Wizyta w firmie Frank Eichstädt GmbH była okazją do zaznajomienia się z zasadami budownictwa energooszczędnego, regułami budowy domów pasywnych oraz projektowaniem instalacji i systemów grzewczych.
Pobyt w Niemczech miał aspekt nie tylko poznawczy, ale także kulturowy i językowy. Wykłady i warsztaty odbywały się w języku niemieckim i angielskim, uczniowie przekonali się, jak ważna jest znajomość języków obcych. Należy podkreślić niezwykłą gościnność gospodarzy i ogromne zaangażowanie w przygotowanie praktyki.
„Dobrze jest ze praktyka w ramach OZE odbywa się w kraju, mającym największy postęp w tej dziedzinie w świecie” – stwierdza dyrektor szkoły Grażyna Małecka.