Rok 2014 stoi pod znakiem dwóch ważnych dla Europy rocznic. Pierwszą z nich jest stulecie wybuchu I Wojny Światowej, drugą - dwudziestopięciolecie upadku Muru Berlińskiego. Obydwa wydarzenia miały ogromny wpływ na losy i kształt współczesnych państw europejskich. Z tej okazji Polska Fundacja im. Roberta Schumana zorganizowała konkurs na mini-granty przeznaczone na upamiętnienie tych rocznic.
Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach aplikując do Fundacji im. Roberta Schumana, jako jedyna organizacja w powiecie otrzymało mini - grant, dzięki któremu sfinansowano działania związane z upamiętnieniem setnej rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny.
Hasło przewodnie projektu to: „Z kart historii...100 lat temu w Europie wybuchła I wojna światowa – co Ty na to Młody Europejczyku?”. Autorkami zwycięskiego projektu są Beata Sławińska-Kopyś i Grażyna Kmiotek.
Zaplanowane w projekcie działania realizowali nauczyciele i uczniowie, członkowie szkolnego klubu europejskiego. Wspólnie wyszukiwali materiały o I wojnie światowej w Internecie, a podczas warsztatów prowadzonych przez p. Beatę Sławińską-Kopyś uzupełnili hasła w Wikipedii - encyklopedii internetowej o informacje dot. miejsc pamięci związanych z I wojną światową w regionie świętokrzyskim, dodali zdjęcia miejsc pamięci w naszym regionie do Google Maps.Poszukiwali śladów I wojny światowej w regionie świętokrzyskim.
Podczas lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach wspólnie z p. Justyną Kaczmarczyk opracowali ciekawe zestawienie bibliograficzne materiałów na ten temat.
Aby młodzi ludzie zrozumieli, czym była wojna i jakie przyniosła rezultaty, nauczyciele przygotowali cykl ciekawych wykładów dotyczących tego wyjątkowego okresu w historii Polski: „Skutki I wojny światowej dla gospodarki europejskiej” wykładp. Stanisława Wojtana i p. Sławomira Gwardysia. Wykład p. Grażyny Kmiotek: „I wojna światowa w literaturze polskiej i obcej” pokazał, że wydarzenia te są częstym tematem w literaturze i innych tekstach kultury.
„Świat w okopach – historia Europy w latach 1914-1918” – to warsztaty historyczno-literacko-filmowe, podczas których młodzież wspólnie uczestniczyła w projekcji filmu pt. „Na Zachodzie bez zmian” w reżyserii Lewisa Milestone’a, po której odbyła się dyskusja panelowa, którą poprowadziła p. Donata Zielińska-Miśkiewicz.
Najaktywniejsi uczestnicy akcji oraz członkowie szkolnego klubu europejskiego uczestniczyli w wycieczce do Kielc „Śladami I Kadrowej”, podczas której złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Złożyli także wizytę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego uświetnioną wykładem pracownika naukowego uniwersytetu.
Odbyły się również 2 konkursy dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu starachowickiego. Pierwszy to konkurs poezji i pieśni patriotycznej: „Jest w polu mogiła w niej żołnierz nieznany …”, który odbył się w dniu 12 listopada, drugi był międzyszkolnym konkursem informatycznym i dotyczył stworzenia strony internetowej - interaktywnego przewodnika po miejscach pamięci I wojny światowej w regionie świętokrzyskim. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu starachowickiego. 10 grudnia br. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu i ogłoszenie wyników konkursu. I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła praca przygotowana przez Marcina Majera i Bartosza Fijałkowskiego pod kierunkiem p. Marzeny Rafalskiej. Natomiast I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła praca Urszuli i Alicji Oczkowskich z Gimnazjum nr 2 w Starachowicach, ich opiekunką była p. Monika Słowak-Brzezińska.
„Cieszymy się, że ta żywa lekcja historii wzbudziła tak duże zainteresowanie młodzieży naszej szkoły. W grupie projektowej zaangażowani byli uczniowie, którzy od początku współtworzyli nasz projekt i czynnie włączyli się do organizacji poszczególnych wydarzeń”– podsumował Prezes Stowarzyszenia Ryszard Ludwiński.