Tydzień Kultury Języka wpisał się na stałe w kalendarz imprez w naszej szkole, odbył się w dniach 16 – 21 marca. Tegorocznej XXIII edycji przyświecało hasło - słowa Williama Szekspira: Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy. Z pewnością był to dobry czas na propagowanie kultury języka - nawet w codziennych sytuacjach, uświadamianie jego roli w życiu każdego człowieka oraz umiejętności wyrażania siebie poprzez język.
W ramach szkolnych obchodów Tygodnia Kultury Języka odbyły się konkursy promujące sztukę poprawnego mówienia i pisania.
Już po raz XIII przeprowadzony został Szkolny Konkurs Ortograficzny, który wyłonił tegorocznego Mistrza Ortografii . W tym roku zwyciężyła Beata Dudek z kl. 2ort. II miejsce zajęła Aleksandra Rusiecka z kl. 1lt, a III – Ada Wiatr z kl. 1rt.
Nad zadaniami z zakresu poprawności językowej głowili się uczestnicy II Szkolnego Konkursu Poprawnej Polszczyzny. Najlepszą okazała się Karolina Skorek z kl. 2ort, II miejsce przypadło Karolowi Buczakowi z kl. 2bst, a III zajęli: Kacper Gawlik z kl. 1bot i Karol Kalista z kl. 2pmt.
Organizacją, jak co roku, zajęły się: Donata Zielińska-Miśkiewicz i Grażyna Kmiotek.
Uczennice klasy 3lst- Kinga Buczyłowska i Marta Janasiak, wraz z opiekunem D. Zielińską –Miśkiewicz, wzięły udział w miejskim XVI Konkursie Ortograficznym pod hasłem: Ortograficzny tor przeszkód, organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.
Popełnianie błędów nie jest karane, ale z pewnością źle widziane. Warto więc pracować nad poprawnością języka. Dostarcza to nie tylko konkretnej wiedzy, lecz także rozwija umiejętności pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych uczuć i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej" i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji.