Nasza szkoła nieprzerwanie od 2006 r przygotowuje wnioski do konkursów i z sukcesem zdobywa fundusze unijne na zorganizowanie praktyk zagranicznych dla uczniów i nauczyciela także współpracę międzynarodową szkół. „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą do europejskich standardów w kształceniu zawodowym” - to tytuł aktualnie realizowanego projektu w ramach nowego programu Erasmus+.
Głównym celem projektu jest podniesienie umiejętności i kwalifikacji uczniów, wsparcie ich w zdobywaniu umiejętności zawodowych, a także kluczowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, tj. posługiwanie się językiem obcym oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. W ramach projektu 54 uczniów technikum, kształcących się w różnych zawodach odbędą dwutygodniowe praktyki w Wielkiej Brytanii w Portsmouth.
- Pierwsza grupa uczniów praktyki zawodowe ma już za sobą. Pod koniec zeszłego miesiąca spędzili 2 tygodnie na stażach w firmie Training Vision. Było to 18 uczniów klasy trzeciej kształcących się w zawodzie technika informatyka. Pod czujnym okiem swojego trenera poznawali tajniki programu WordPress i projektowali portale internetowe. Odwiedzili także Uniwersytet Portsmouth i poznali warunki studiowania w Anglii.W chwili obecnej kolejna grupa przebywa w Portsmouth. We wrześniu do Anglii wyjedzie ostatnia, trzecia grupa naszych uczniów –mówi Beata Sławińska-Kopyś–koodynator projektu.
Druga grupa uczniów wyjechała 24 maja b.r. Tym razem to grupa wielozawodowa. Są to uczniowie zdobywający zawód technika budownictwa, technika ochrony środowiska, technika pojazdów samochodowych, technika mechanika i technika mechatronika. Uczniowie praktykują w lokalnych firmach.
Pobyt na zagranicznych praktykach jest dla uczniów całkowicie bezpłatny. Mają zapewniony przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, bilety miesięczne na przejazdy lokalne, program kulturowy oraz kieszonkowe na drobne wydatki. To wszystko dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, które szkoła pozyskała na zorganizowanie staży dla uczniów.
Program kulturowy dla młodzieży jest bardzo atrakcyjny, bo Portsmouth to jedno z najbardziej znanych brytyjskich miast portowych, położonych nad kanałem La Manche. Zachwyca swoją stylową architekturą i niepowtarzalną atmosferą oraz unikalnym charakterem. Tym, co świadczy o jego niepowtarzalności na pewno jest bogata historia, która zostawiła w mieście wiele śladów – zwłaszcza, jeśli chodzi o jej morską część. Miasto było niegdyś, i zresztą nadal jest, bazą Królewskiej Marynarki, która ma w nim swoje muzeum – PortsmouthHistoricDockyard. Bogate dzieje miasta pozostawiły tu dużo atrakcji turystycznych i historycznych. W ramach programu kulturowego uczniowie mają możliwość oglądać PortsmouthHistoricDockyard, w którym na największą uwagę zasługują 3 okręty wojenne: HMS Warrior, MarryRose a także HMS Victory, na którym zginął kapitan Nelson. Uczniowie odwiedzają D-Day Museum upamiętniające operację Overlord, zwiedzająSouthseaCastle, zamek zbudowany w 1544 roku jako część fortyfikacji, The Round Tower-historyczna fortyfikacja leżąca u wejścia do portu, Portsmouth City Museum , gdzie między innymi zgromadzone są pamiątki po A.Conan Doyle’u. Główną atrakcją miasta jest widokowa wieża w kształcie żaglowca Spinakker Tower. W ramach programu kulturowego każda grupa młodzieży odwiedza także Londyn.
- Międzynarodowe praktyki zawodowe naszych uczniów są jednym z elementów strategii rozwoju szkoły. Dzięki intensywnej działalności, miejsca odbywania praktyk poszerzają się o coraz to nowe atrakcyjne wyjazdy. Staramy się żeby uczniowie nie tylko zdobywali doświadczenie zawodowe ale również mieli możliwość poznawania kultury, zwyczajów, nawiązywania nowych znajomości. Doświadczenie jakie można zdobyć podczas takich praktyk z pewnością zostanie docenione w przyszłym starcie zawodowym naszych uczniów. Dostrzegając bardzo pozytywny wpływ praktyk zagranicznych, chcemy kontynuować tego rodzaju działania i je rozszerzać na kolejne obszary pracy szkoły, aby nasi absolwenci byli absolwentami "na miarę Europy" – podsumowała Grażyna Małecka dyrektor szkoły.