Byliśmy w „betonowym żołądku krowy”
W dniu 17 czerwca 2015 roku, grupa młodzieży Technikum Nr 2 w zawodzie technik budownictwa (Eliza Gębusia, Monika Puchała, Norbert Kosmala, Agata Wiącek, Aleksandra Grudzień, Adrian Grudzień, Karol Buczak, Wiktor Jagiełło) oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (Grzegorz Głowacki, Piotr Łodej, Kacper Piecuch, Michał Skuza, Wojciech Kamiński, Katarzyna Kutera, Łukasz Ciepielewski, Krzysztof Gałęza, Dominik Janikowski, Hubert Siwiec) zwiedzała nowoczesną, pilotażową bioelektrownię w Żyrardowie.
Celem wycieczki było poznanie technologii produkcji gazu i zasady działania biogazowni, jej wpływ na mieszkańców miasta Żyrardowa.
Młodzież zapoznała się z technologią produkcji prądu i gazu, gdzie podstawowym substratem zasilania są ścieki komunalne z miejskiej oczyszczalni ścieków, kiszonka z buraka energetycznego, odbierana od rolników z okolic Żyrardowa i odpady gastronomiczne z terenu województwa mazowieckiego przywożone przez szczelne cysterny.
Bioelektrownia jest zbudowana w technologii Elektra opatentowana przez polskich inżynierów, która gwarantuje pracę bez wydzielenia nieprzyjemnego zapachu, a odpadem jest wysokowartościowy nawóz w postaci granulatu, który jest sprzedawany na rynku polskim i zagranicznym oraz pelet do spalania w kotłowniach.
Taka nowoczesna bieoelektrownia ma powstać na terenie miasta Starachowic, która ma zasilać miejscowe zakłady pracy m.in. MAN, Cerrad, Starpol.
Polska energetyka do 2020 roku, ma uzyskiwać minimum 15% całego zapotrzebowania ze źródeł odnawialnych. Jednym ze sposobów na otrzymanie takiego wyniku są biogazownie, które w procesie fermentacji biomasy produkują energię elektryczną i ciepło. W biogazowni produkowany jest biogaz, z takich substratów, jak: odpady z warzyw, wytłoki z jabłek, wywar gorzelniany, odpady organiczne pochodzenia zwierzęcego, obornik kurzy, gnojowica i kukurydza.
Organizatorem wycieczki były Bioelektrownie Świętokrzyskie, a osobą, która opowiadała o nowej technologii był Wojciech Łukaszek – dyrektor Bioelektrowni Świętokrzyskich. W wypowiedzi swej zawarł zapewnienia, że absolwenci Technikum w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, znajdą zatrudnienie w swoim zawodzie.
Opiekunami wycieczki byli wicedyrektor Ryszard Ludwiński, Edyta Lubieniecka, Leszek Garbala - nauczyciele przedmiotów zawodowych.