W dniu 8 marca 2016 r. w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu odbył się regionalny konkurs „Budownictwo – moja przyszłość”.
Uczniowie w zawodzie technik budownictwa z klas drugich i trzecich w składzie Monika Puchała, Michał Szmalec, Dawid Mazur, Kamil Matysek, Kamil Sala, Czarek Orczyk, Kamil Bielecki, Patryk Matysek, Norbert Kosmala zajęli IV miejsce w konkursie „Budownictwo – moja przyszłość”- (uczniowie ci otrzymali największą liczbę punktów na etapie szkolnym).
W konkursie brało udział 7 szkół z województwa mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Konkurs od 3 lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży uczącej się w technikum w zawodzie technik budownictwa.
Konkurs ma na celu podkreślenie zawodu budowlańca w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Budownictwo należy do jednej z najbardziej rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju.
Osoby kończące szkołę w zawodzie technik budownictwa, są głównie zatrudniane w firmach budowlanych. „Budowlańcy” należą do grupy poszukiwanych pracowników w kraju i za granicami naszego państwa. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów technikum kształcących dla potrzeb budownictwa. W ich ocenie poza kwalifikacjami zawodowymi, ważne są także kompetencje personalne i społeczne, choćby zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pracodawcy zagraniczni cenią sobie polskich fachowców z branży budowlanej, jednak wymagają umiejętności posługiwania się językiem zawodowym.
Osoby przedsiębiorcze mogą otworzyć własne firmy budowlane, w których będą zatrudniali innych.
Analiza internetowych ofert pracy, prowadzona w oparciu o Centralną Bazę Ofert Pracy zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy wykazała, że zawody z obszaru budownictwa należą do poszukiwanych na rynku pracy. Najwięcej ofert pracy w branży budowlanej skierowanych było do: murarzy-tynkarzy, betoniarzy-zbrojarzy, kosztorysantów.
Absolwent Technikum nr2 im. E. Kwiatkowskiego w ZSZ nr2, szkoły, która kształci m.in. uczniów w zawodzie technik budownictwa jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wykonywania określonych robót budowlanych;
- organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;
-organizowania i kontrolowania robót budowlanych stanu surowego i robót wykończeniowych;
-organizowania i kontrolowania robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej;
-sporządzania kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji przetargowej.
Absolwenci Technikum Nr 2 otrzymują dyplom technika budownictwa w momencie gdy zdadzą egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie z 3 kwalifikacji :
B.18. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, która odbywa się pod koniec pierwszego semestru klasy trzeciej.
B.33. Organizacja i kontrolowanie robót budowlanych, która odbywa się pod koniec klasy trzeciej.
B.30. Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowywanie dokumentacji przetargowej, która odbywa się pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej.
Wszyscy uczniowie zostali serdecznie powitani przez rektora uczelni panią prof. nadzw. WISBIOP dr Anną Sas- Badowską oraz przedstawicieli Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Radomui. Uczniowie byli zadowoleni z poziomu organizacji konkursu. Nagrodą główną był tablet dla najlepszego ucznia.
W czasie sprawdzania prac przez komisję na uczniów czekał słodki poczęstunek. Atmosfera konkursu była bardzo przyjemna.
Opiekunki uczniów to nauczycielki przedmiotów zawodowych mgr inż. Edyta Lubieniecka i mgr inż. Monika Jaworska.