30 września wszyscy pierwszoklasiści uroczyście wypowiedzieli "ślubujemy!". Oficjalne przyjęcie do braci uczniowskiej to ważny dzień nie tylko dla nich, ale dla całej społeczności szkolnej.
Zgodnie z tradycją nowi uczniowie złożyli przyrzecznie: uczciwie spełniać obowiązki uczniowskie, być koleżeńskim i prawdomównym, uczciwym, być wrażliwym na przejawy agresji i nietolerancji, rzetelnie i sumiennie zdobywać wiedzę, szanować własność szkolną, dbać o dobre imię szkoły, szanować tradycję i tworzyć historię szkoły.
Po ceremonii ślubowania głos zabrała pani Grażyna Małecka - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, która krótko przybliżyła sylwetkę patrona szkoły, Eugeniusza Kwiatkowskiego, wspomniała jubileusz 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Starachowicach i absolwentów, którzy są dumni, że ukończyli szkołę "na Maja". Wielu z nich piastuje dziś wysokie stanowiska. Są wśród nich inżynierowie, wykładowcy, biznesmeni, właściciele i prezesi firm, ale przede wszystkim to wspaniali fachowcy.
Na uroczystość przybyła również pani Agata Gałka-Bernacka, wicestarosta powiatu starachowickiego, która pogratulowała pierwszoklasistom wyboru szkoły, rozwijającej się zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Podkreśliła, że szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważne, gdyż brakuje wykwalifikowanych pracowników. Wspomniała również, że w ZSZ nr 2 pragnęło zdobywać wiedzę wielu gimnazjalistów, jednak nie wszyscy otrzymali taką szansę.
W związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej głos zabrał pan Sławomir Gwardyś - nauczyciel historii. Opowiedział o kampanii wrześniowej, w której wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły z okresu XX-lecia międzywojennego. Uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Wystąpił również przewodniczący samorządu uczniowskiego. Wiedząc, czym jest niepokój związany ze zmianą szkoły, uspokoił pierwszoklasistów, że w Technikum ,,na Maja" mogą liczyć na wyrozumiałych nauczycieli i pomocnych kolegów.
Dowodem na to, że szkoła dobrze przygotowuje do zawodu była wizyta przedstawicieli firmy "RR Donnelly", którzy wręczyli stypendia najlepszym uczniom: Adrianowi Grzelce i Filipowi Szymańskiemu. . Zaznaczyli również, że uczniowie ci wzorowo odbyli praktykę zawodową, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, a teraz co miesiąc otrzymują środki finansowe o wartości na swoje potrzeby.
Następnie przyszedł czas na wspólną zabawę. Uczniowie klas starszych przygotowali ciekawy program artystyczny. Wystąpił szkolny zespół muzyczny w składzie: Katarzyna Lipiec, Ola Bonia, Weronika Mazur – wokal, Paweł Orzech – saksofon, Kamil Majewski – gitara, Michał Wojton – bas, Marcin Grunt- instrumenty klawiszowe, Aleksandra Puchała - saksofon, Maciej Minda – perkusja. Zespół wykonał utwory rockowe, a wszystkich zachęcała do tańca szkolna maskotka Budowniczego. W odmienny klimat wprowadził obecnych występ Katarzyny Lipiec i Stanisława Nowaka, którzy zaprezentowali taniec Latino. Swój debiut miał nowy szkolny kabaret "Siedmiu Wspaniałych, a Ósmy Jeszcze Lepszy". Chłopcy ubrani w białe stroje baletniczek przedstawili oryginalną wersję "Jeziora Łabędziego", a raczej jego parodię.
Wszyscy świetnie się bawili, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i zaproszeni goście. Jak widać szkoła nie tylko przygotowuje do zawodu, ale i rozwija talenty.
Uroczystości przyświecało hasło "Per aspera ad astra", co znaczy "Przez trudy do gwiazd". Słowa te niech będą zachętą dla pierwszoklasistów do wytrwałej pracy jako drogi do sukcesu.