Już od kilkunastu lat jesteśmy szkołą wiodącą prym na rynku edukacyjnym w powiecie w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych. Ciągle wprowadzamy nowe rozwiązania aby być zawsze na bieżąco z najnowocześniejszymi rozwiązaniami IT dla edukacji. Stawiamy na rozwój i doskonalenie umiejętności kadry. Systematycznie rozwijamy kontakty międzynarodowe w zakresie współpracy szkół z całej Europy i praktyk zagranicznych dla swoich uczniów i nauczycieli.
Rok 2012 uwieńczony został uzyskaniem przez szkołę tytułu Szkoły z Klasą 2.0, który potwierdza wykorzystywanie nowoczesnych technologii IT w nauczaniu i zarządzaniu placówką. Jako pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w powiecie starachowickim wprowadziła dziennik elektroniczny. Od 2014 roku jako jedna z nielicznych szkół średnich w Polsce szkoła została zakwalifikowana do programu Microsoft Imagine (dawniej DreamSpark) w wersji Premium, która przeznaczona jest głównie dla szkół wyższych. Przynależność do programu zapewnia pełne i tanie rozwiązanie służące do utrzymania pracowni, zajęć oraz wiedzy uczniów na najwyższym poziomie technologicznym.Już od kilku lat szkoła współpracuje z Polskim Towarzystwem Informatycznym w zakresie certyfikacji ECDL (EuropeanComputerDrivingLicence).
W tym roku szkolnym, od października możemy pochwalić się uruchomieniem w szkole Cisco Networking Academy. Amerykańska firma Cisco – jedno z największych przedsiębiorstw w branży IT prowadzi program edukacyjny Cisco Networking Academy, w ramach którego organizowane są szkolenia informatyczne przygotowujące absolwentów do uzyskania certyfikatu zawodowego Cisco Certified Networking Associate (CCNA). Dwóch nauczycieli p. Piotr Niewiadomski i Radosław Mroczek zakończyli z sukcesem szkolenie i zdobyli certyfikaty instruktorskie Cisco. Korzystając ze wsparcia Cisco Networking Academypport Center (przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) będą się dzielić swoją wiedzą z chętnymi uczniami.
Pierwsi uczniowie, kształcący się w zawodzie technik informatyk już biorą udział w szkoleniu IT Essentials, które swoją tematyką ściśle wiąże się z kwalifikacją zawodową E.12: Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Kurs obejmuje zagadnienia związane z podstawami technik informatycznych czyli: budowa i naprawa komputerów stacjonarnych i przenośnych, zarządzanie systemami operacyjnymi, podstawy sieci komputerowych, obsługa i serwisowanie drukarek i urządzeń mobilnych. Duża część zajęć poświęcona jest bezpieczeństwu w branży IT oraz diagnozowaniu i rozwiązywaniu typowych problemów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem.
Zajęcia prowadzone są głównie za pośrednictwem platformy edukacyjnej udostępnionej przez firmę Cisco. Tam dostępne są materiały edukacyjne, poradniki, materiały dodatkowe typu filmy, animacje, symulatory czy tutoriale a także egzaminy kończące kolejne części kursu.Dodatkowe zajęcia są organizowane w szkole – w odpowiednich pracowniach wyposażonych w niezbędny sprzęt, pomoce naukowe i narzędzia.Ostatnim etapem szkolenia jest egzamin końcowy i uzyskanie certyfikatu firmowanego przez Cisco.Ponieważ kurs ten jest dodatkową możliwością zdobycia wiedzy i przygotowania się do szkolnego egzaminu zawodowego, cieszy się wśród uczniów dużym powodzeniem. W październiku ruszyła jedna grupa, a już planowane są następne. Docelowo z kursu IT Essentials będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani uczniowie. Ukończenie szkolenia i zdobycie certyfikatu daje uczniom większą wiedzę oraz dodatkowy atut na rynku pracy.
Od momentu wprowadzenia przez szkołę kierunku technik informatyk, chętnych gimnazjalistów jest więcej niż zaoferowanych miejsc. Corocznie jest to 2 kandydatów na jedno miejsce. Dbając o wysoki poziom kształcenia technika informatyka szkoła zabiega o dobre wyposażenie pracowni zawodowych. Szkoła może się pochwalić nowoczesnymi zawodowymi pracowniami informatycznymi tj. pracownia lokalnych sieci komputerowych, pracownia urządzeń techniki komputerowej, pracownia sieciowych systemów operacyjnych, pracownia aplikacji internetowych.
Duża ilość sprzętu wykorzystywana w procesie dydaktycznym jak i w zarządzaniu szkołą wymaga szybkiego dostępu do sieci Internet. Od października br. szkoła została podłączona do szybkiej, szerokopasmowej, światłowodowej sieci, co pozwala na wykorzystywanie najnowszych technologii we wszystkich obszarach pracy szkoły.
Corocznie najlepsi uczniowie zdobywający zawód technika informatyka mają możliwość udziału w zagranicznych praktykach zawodowych. We wrześniu 16 uczniów szkoliło się w Hiszpanii. Podczas 2 tygodniowego pobytu w Sevilli uczestniczyli w szkoleniu „Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne (platforma mobilna Android)”. Kolejni uczniowie wyjadą do Portugalii.
W zarządzaniu szkołą pomaga nam oprogramowanie do przygotowania arkusza organizacyjnego, planu lekcji, księgi zastępstw, prowadzenia sekretariatu uczniowskiego czy wydruku świadectw. Wykorzystanie ICT wpływa na właściwy przepływ informacji i dobre relacje między nauczycielami, wychowawcami i rodzicami. W tym roku jako pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w powiecie przeszliśmy na dziennik elektroniczny, tradycyjny papierowy trafił do „lamusa”. Nauczyciele opracowali, zamieścili w internecie i stale aktualizują szkolną stronę internetową, mamy profil na Facebooku, kanał YouTube, które są wizytówką szkoły w sieci Internet. W Internecie dostępny jest także plan lekcji i plan zastępstw. Od września 2012 funkcjonuje platforma e-learningowa, z której korzystają chętni nauczyciele. Szkoła objęta jest w całości zasięgiem bezprzewodowej sieci Wi-Fi, z której mogą korzystać nauczyciele i uczniowie – to wszystko cieszy, ale jest bardzo trudne do utrzymania w pełnej sprawności. To dodatkowa praca dla ludzi (najczęściej dodatkowa) i ogromne pieniądze, których ciągle za mało, aby wygrać wyścig z nowymi technologiami – podsumowuje dyrektor szkoły Grażyna Małecka.