W dniu 15 listopada 2016r. odbyła się konferencja na temat : "Porządkowanie świata czyli fascynująca historia normalizacji".
Konferencję poprowadzili goście z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Warszawie - doradca Prezesa PKN dr inż. Zygmunt Niechoda oraz mgr inż. Paweł Górski – pełnomocnik Prezesa PKN do spraw Polityki Edukacyjnej.
Celem konferencji było uświadomienie młodzieży, jak ważną rolę spełniają Normy oraz jakie korzyści płyną ze stosowania Norm i Normalizacji zwłaszcza dla przedsiębiorców, nie pomijając konsumentów.
Uczniowie Technikum Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, w zawodzie technik budownictwa i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, główni uczestnicy konferencji, wzbogacili swoją wiedzę na temat norm i normalizacji. Dowiedzieli się jak tworzy się normy, jakie są charakterystyczne cechy normy, jaką funkcję pełnią na rynku krajowym. Dr inż. Z. Niechoda podkreślił podczas wykładu, że jednostka normalizacyjna nie tworzy norm, tylko organizuje i nadzoruje proces, następnie nadaje status normy, a potem publikuje, a gdy są nieaktualne – wycofuje normy z użycia.
Prowadzący dr inż. Z. Niechoda zwrócił również uwagę na to, że nasz kraj będąc członkiem Unii Europejskiej ma obowiązek wprowadzenia wszystkich norm Europejskich do Polskich norm. Powód jest prosty - nasi pracownicy, którzy znają się na stosowaniu tych norm wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej i szybko znajdują pracę.
Na koniec wykładu Prowadzący konferencję zadał pytanie - Po co uczyć się normalizacji w szkole? Szybko na nie odpowiedział – ponieważ absolwent każdej szkoły prędzej czy później spotka się z normalizacją na przykład jako: pracownik swojej firmy, pracownik przedsiębiorstwa, urzędnik administracji państwowej czy po prostu konsument.
Współczesny świat trudno sobie wyobrazić bez normalizacji i norm. Normalizacja stała się obecna prawie we wszystkich dziedzinach życia znacznie wykraczając poza tradycyjną domenę techniki. Normy stosowane są w ekonomii, zarządzaniu, wszelkiego typu usługach i w sferze społecznej. Jako uznane reguły do dobrowolnego stosowania wspomagają, a często nawet zastępują przepisy prawa wzmacniając przez to rozwój społeczeństwa, w którym zainteresowani ludzie decydują o tym, co i w jaki sposób chcieliby osiągnąć.
Goście z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zwracali uwagę, aby tematyka norm i normalizacji znalazły się w programach nauczania. Według strategii PKN niezbędne jest podjęcie wysiłków zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy poprzez wyprowadzenie edukacji normalizacyjnej do programów nauczania na wszystkich szczeblach szkolnictwa, a zwłaszcza ponadgimnazjalnego i akademickiego.
Młodzież słuchała z zaciekawieniem przygotowanej prezentacji na temat: „Porządkowanie świata czyli fascynująca historia normalizacji". Prowadzący dr inż. Z. Niechoda zrobił to w sposób ciekawy, poparty wieloma przykładami. Po raz kolejny w Technikum Nr 2 odbyła się ciekawa lekcja dla młodzieży.
Paweł Górski współorganizator konferencji zainteresował młodzież V Ogólnopolskim Konkursem „Normalizacja i ja” – tym razem pod hasłem: „Normy gwarantem bezpieczeństwa produktów”. Konkurs skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów z całej Polski.
Wykład został przyjęty oklaskami, co świadczy o zainteresowaniu tematem, a pamiątkowe zdjęcie bardziej uplastyczniło spotkanie.
- Cieszę się, że jako nauczyciel przedmiotów zawodowych budowlanych, zwracałam i zwracam uwagę na stosowanie Polskich Norm w budownictwie (choć wiem, że nie jest to obowiązek). Ich stosowanie w praktyce daje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do jakości zastosowanych wyrobów i pojawiających się nowych technologii. Konferencja o takiej tematyce odbyła się po raz pierwszy w Starachowicach co mnie osobiście bardzo cieszy, ale myślę, że nie ostatni - mówi współorganizator konferencji Edyta Lubieniecka.