Internet jest nieodłącznym elementem życia współczesnego społeczeństwa, czasami nazywany jest jednym z największych dobrodziejstw XXI wieku. Coraz częściej mówi się jednak o cyberprzemocy, czyli agresji elektronicznej, która polega na ośmieszaniu, zastraszaniu i nękaniu innych osób za pomocą SMS-ów, komentarzy i wpisów na portalach społecznościowych lub forach internetowych.
Grupa uczniów Zespołu szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach postanowiła przybliżyć ten problem koleżankom i kolegom ze swojej szkoły, organizując akcję edukacyjną pt. „STOP hejterom”.
Jest to pierwsza z siedmiu zaplanowanych akcji edukacyjno-informacyjnych, o różnej tematyce, w ramach projektu „Kształcenie kompetencji kluczowych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach”, realizowanego przez Międzynarodowe Centrum Szkoleń i Turystyki „Karol” i ZSZ nr 2 w Starachowicach.
W ZSZ Nr 2 zorganizowano konferencję poświęconą problemowi agresji w Internecie. Uczniowie klasy 3 smt, 3 rt. – Justyna Kusiak, Iga Spadło, Iza Rak, Eliza Gębusia, Bartek Klepacz, Daniel Gut,we współpracy z opiekunem grupy w projekcie- p. Elżbietą Staniszewską, przygotowali prezentacje opisujące pojęcie hejtu, jego przyczyny i skutki, opracowali ulotkę informacyjną o instytucjach udzielających pomocy ofiarom przemocy w Internecie. Uczennice z 2 rt – Angelika Ćwiek i Angelika Kupisz, pod kierunkiem p. Jolanty Lisowskiej przedstawiły problem agresji w Internecie z punktu widzenia ofiary – osoby hejtownej. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się także o odpowiedzialności prawnej za stosowanie przemocy w Internecie.
Dla zobrazowania skutków agresji internetowej, uczestnicy obejrzeli fragment filmu pt Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Persons, który opowiada o historii młodej dziewczyny w Kanadzie. Jedno jej zdjęcie umieszczone bezmyślnie przez koleżanki w Internecie doprowadziło do tragicznych skutków – samobójstwa ofiary hejtu i cierpienia jej rodziny.
W kolejnych dniach listopada chętni uczniowie prezentują temat konferencji podczas lekcji wychowawczych. W ten sposób wszyscy uczniowie mają możliwość uzyskania informacji o przemocy w Internecie.