Dwie grupy uczniów naszej szkoły wzięły udział w 3-miesięcznym Kursie Internetowym Filmoteki Szkolnej. Celem Kursu było poznanie specyfiki pracy krytyka lub reżysera filmowego. Pomysłodawcami tego projektu i opiekunami młodzieży byli poloniści p. Justyna Kaczmarczyk i p. Grzegorz Lech.
Uczniowie pracowali w dwóch grupach w składzie: I Grupa - Kacper Żurowski, Tomasz Florovs z kl 1 lt, Kinga Łuszczyńska, Wiktoria Surdy, Karolina Różycka z kl 4 lt, grupa wybrała dla siebie nazwę „Filmołaki”,
II Grupa - Kamila Jarzębak z kl 2 bot, Wojciech Więckiewicz z kl 2 int, Patrycja Grunt, Diana Sadowska, Angelika Woźniak z kl 4 ort ze swoją nazwą „Deszczówka Filmowa”.
Kurs prowadzony był przy wsparciu Filmoteki Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nasi pasjonaci X Muzy filmowej rozpoczęli pracę już od października 2016 r. i przez kolejne trzy miesiące poznawali m.in. historię kina światowego i polskiego, tworzyli scenopis, poznawali filmowe środki wyrazu, pisali recenzje filmowe, wymieniali się spostrzeżeniami w grupie zamkniętej na profilu społecznościowym. Zadania były podzielone na 5 modułów a po każdym z nich grupy musiały wykonać powierzone ćwiczenia w ściśle określonym terminie. Po 3 module grupy wybrały ścieżkę reżysera filmowego i musiały nakręcić etiudę filmową. Dnia 5 stycznia 2017 roku etiuda została zaliczona przez mentora Filmoteki! Kurs został zakończony pozytywnie!
,,Wykonanie poszczególnych zadań wcale nie było takie łatwe. Mentorka z Filmoteki była bardzo wymagająca. Niektóre zadania musieliśmy poprawiać”- dzieli swoimi przeżyciami z Kursu Wojtek Więckiewicz z kl 2 int.
,,Realizacja modułów wymagała pracy zespołowej a nie zawsze wszyscy mieli wenę do wytężonego wysiłku. Mimo trudności, udział w Kursie, dał nam wiele satysfakcji, czasami było wesoło. Otrzymaliśmy potężną dawkę wiedzy na temat filmu”- tak relacjonuje swoje wrażenia Angelika Woźniak z kl 4 ort.
Zakres tematyczny Kursu Filmoteki Szkolnej odpowiada wymaganiom z podstawy programowej IV etapu edukacyjnego a zdobyta wiedza może być z powodzeniem wykorzystana na maturze z języka polskiego.