Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
Lech Kaczyński
Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli, marzyli aby wolna Polska nie zapomniała o swoich bohaterach.
28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Janusza Kurtyki i Jerzego Szmida na I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
W naszej szkole z racji święta została przygotowana tablica upamiętniająca bohaterów. Nauczyciele, wychowawcy mogli skorzystać z prezentacji multimedialnej aby uczniom na lekcjach wychowawczych i lekcjach historii przybliżyć tematykę i sylwetki wybranych bohaterów niezłomnych. Przygotowaniem tych działań zajęła się p. M. Rafalska we współpracy z uczniem klasy 2int M. Miernikiem. Nadrzędnym celem tego typu wydarzeń jest rozwijanie wspólnoty i tożsamości narodowej, bo naród który nie zna swojej historii, przestaje być narodem.